Ks. Waldemar Chrostowski - legenda polskiej biblistyki - zdradził dlaczego.
Jeden z najwybitniejszych polskich znawców Pisma Świętego wystąpił z wykładem w ramach XVI Wieczoru Biblijnego w diecezji legnickiej. Tytuł referatu, z jakim został zaproszony do Legnicy, brzmiał „Chrześcijaństwo a judaizm rabiniczny”. By móc zrozumieć, co łączy ze sobą te dwie religie, znany biblista rozpoczął od przedstawienia historii Izraela.
– Początek wszystkiemu dał Abraham, który dzięki swej wierności Bogu stał się ojcem narodu izraelskiego, a ostatecznie wszystkich wierzących – mówił ks. Chrostowski. Z kolei 10 przykazań dane przez Boga Mojżeszowi nie tylko wskazało Izraelitom, jak mają postępować, ale dzięki nim naród zyskał godność i tożsamość. Dlaczego jednak Bóg właśnie Izraelitów namaścił na naród wybrany, a nie np. Asyryjczyków czy Polaków, pytał przewrotnie ks. prof. Chrostowski.
– Bóg, dokonując tego wyboru, nie kierował się wyjątkowymi cechami Izraela, mądrością czy roztropnością. Ten wybór dokonany był bezwarunkowo, na mocy Bożej miłości – wyjaśniał. Dodał także, że choć w teologii używa się określenia naród wybrany, to właściwszym jest pojęcie „lud Bożego wybrania”. – Czy Izraelici zdali egzamin z wierności Bogu? Tak. Dowodem są księgi Biblii – mówił ks. profesor.
Po przedstawieniu historii Izraela prelegent wyjaśniał co wspólnego mają chrześcijanie z judaizmem rabinicznym.
– Stary Testament był początkiem tego, co Bóg ostatecznie przygotował. Prorocy i królowie nie wyczerpywali Bożych planów. Tym idealnym królem miał stać się Mesjasz – tłumaczył ks. Chrostowski. O cierpiącym Mesjaszu napisał prorok Izajasz, którego księga nazywana jest Ewangelią Starego Testamentu. Kiedy już Jezus Chrystus pojawił się na Ziemi, nie wszyscy Żydzi uznali go za wyczekiwanego Mesjasza.
– Oni mieli własne wyobrażenie tego, jak Bóg ma działać. Nie mogli pogodzić się z tym, że Bóg miałby cierpieć – wyjaśniał biblista. Judaizm rabiniczny, podobnie jak chrześcijaństwo, rozwinął się po zmartwychwstaniu Jezusa. – W przeciwieństwie jednak do chrześcijan, jego wyznawcy powiedzieli Jezusowi „nie”. Dziś judaizm rabiniczny różni się tym od biblijnego, że zamiast składania ofiar, zajmuje się rozważaniem Tory – powiedział na zakończenie ks. Waldemar Chrostowski. W wykładzie, który odbył się w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II przy legnickiej parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski, uczestniczyło około 200 osób.
Nadchodzi dzień kary? Ale jak to? Za co? Jak Bóg może się gniewać? Jak śmie?