Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Przypowieść o synu marnotrawnym zamieszczona została razem z przypowieścią o zgubionej owcy i zgubionej drachmie. Przypowieści „o zagubieniu” łączy ten sam krąg adresatów, to samo słownictwo oraz podobna struktura.
Ojcowie i pisarze kościelni. Najbardziej znanym objaśnieniem przypowieści w starożytnym Kościele były interpretacje Hieronima (Epist., 21, PL 22, 379nn.), Ambrożego (In Luc, II, 88n.) oraz Augustyna (Quaest. evang., PL 35, 1344nn.). Wszystkie trzy opierają się na objaśnieniach Tertuliana (De castit., PL II, 1046n.). Afrykańczyk, wychodząc z podstawowego stwierdzenia, że Chrystus przyszedł, aby uzdrowić chorych i złamanych na duchu ocalić, uważał, że nikt bardziej nie potrzebuje uzdrowienia i ocalenia, jak ten, kto nie zna Boga. W nieporównywalnie lepszej sytuacji znajdowali się ci, którzy znali Boga. Otóż te właśnie dwa typy ludzi – zdaniem Tertuliana – ukazane są w przypowieści. Najpierw poganin, który roztrwonił naturalne poznanie Boga, pogrążając się w iluzjach, fałszu i służbie księciu tego świata, oraz faryzeusz zazdroszczący poganinowi przyjścia do Chrystusa (De castit., PL II, 1050-1051).
Oparta na objaśnieniach Tertuliana interpretacja św. Hieronima stała się z kolei podstawą dla poźniejszych autorów, tj. Ambroży i Augustyn. Obok interpretacji, podług której starszym synem jest Żyd, młodszym zaś – poganin, prezentują także objaśnienie, według którego starszym synem jest pozornie sprawiedliwy człowiek, zaś synem młodszym – grzesznik. Zaznacza się to również u Hieronima.
Hieronim zwraca najpierw uwagę, że pośród duchowych darów, jakie człowiek otrzymał od Boga, była wolna wola. Ona to czyni możliwym odejście człowieka od Boga wyobrażone odejściem młodszego syna w odległe kraje. Roztrwoniwszy swe naturalne dobra w służbie bożkom i namiętnościom, doznając z tego powodu wewnętrznej nędzy i głodu, człowiek stał się niewolnikiem diabła i zajmował się trzodą jego demonów (Hieronim, Epist., 21, PL 22, 383). Strąki, którymi żywiły się świnie, to zdaniem Hieronima pijaństwo, nieczystość i inne grzechy. Syn marnotrawny nie mógł znaleźć w nich zadowolenia, ponieważ przyjemność zazwyczaj rodzi pragnienie. Hieronim znajduje także inne wyjaśnienie strąków. Jest nim świecka literatura, filozofia i retoryka. Ten szczegół rozbudowuje polemicznie, wskazując na zły wpływ dla chrześcijan. Najemnikiem, którym zabłąkany syn postanowił zostać, wyobraża tych Żydów, którzy przyjmują Prawo nie ze względu na sprawiedliwość i miłosierdzie, ale pragnienie pomyślności ziemskich i długiego życia.
Wyjście ojca naprzeciw syna, gdy ten był jeszcze daleko, wyobraża uprzednią wiedzę Boga, a także wcielenie Słowa. Szata (utracona przez grzech Adama) jest szatą Ducha Świętego (szatą godową z przypowieści o uczcie weselnej), pierścień jest znakiem podobieństwa do Chrystusa, sandały są dane po to, aby deptały węże i skorpiony (Łk 10,19), i przynależą do tych, którzy głoszą dobrą nowinę (Iz 52,7). Tłusty cielec to Zbawiciel ustawicznie ofiarowany wierzącym.
Hieronim zajmuje się także pozorną sprawiedliwością starszego brata jako reprezentanta Żydów. Obecność starszego syna na polu oznacza światowość i oddalenie Żydów od Boga (Hieronim, Epist., 21, PL 22, 389). Słyszy on muzykę świata sławiącą Boga, dziwi się, dlaczego Bóg raduje się przybyciem pogan i odczuwa zawiść z powodu ich szczęścia. Poprzez apostołów i innych głosicieli Ojciec zaprasza Żydów do udziału w święcie. Narzekanie Żydów, że nie otrzymali koźlęcia, jest wyrazem ich przewrotności, skoro przecież otrzymali Boskiego Baranka (Hieronim, Epist., 21, PL 22, 391).
Bibliografia
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |