Biblijne Święto
Dzieci "smakowały" Pismo święte na wszelkie możliwe sposoby Agata Combik/GN

Biblijne Święto

Brak komentarzy: 0

Agata Combik

GOSC.PL

publikacja 14.03.2013 17:21

W niedużym Pustkowie Żurawskim w sali gimnastycznej „wyrosło” 14 marca Betlejem ze Świętą Rodziną, zalśniła „waga sprawiedliwości”, pojawił się św. Franciszek i kula ziemska z błogosławionymi „cichymi”.

Chodzi o bohaterów Ośmiu Błogosławieństw, które głoszą, że błogosławieni są cisi, albowiem oni posiądą ziemię. Przygotowanie przez dzieci kolorowych plakatów, wyrażających wybrane fragmenty Pisma św., było jedną z konkurencji w ramach IV Międzyszkolnego Konkursu Biblijnego pod hasłem „Biblia – Słowo Boga skierowane do mnie”. Odbył się on po raz kolejny w SP w Pustkowie Żurawskim, zorganizowany pod kierunkiem katechetki Anny Miszon.

– W konkursie bierzemy udział po raz drugi – tłumaczy pan Paweł, katecheta ze SP w Bielanach, akompaniujący swym podopiecznym na gitarze w czasie kolejnej konkurencji. – W ramach przygotowań każde dziecko uczyło się na pamięć wybranego cytatu biblijnego, potem jeden z nich był losowany i ekipa z danej szkoły przygotowywała plakat do tego fragmentu Pisma św. Nasze dzieci wylosowały tekst związany z Bożym Narodzeniem. Choć są z różnych klas, świetnie ze sobą współpracują. Bardzo przeżywają konkursowe zmagania.

– Nasz cytat wyrażał to, że nie powinniśmy osądzać innych, ale myśleć o nich z miłością – wyjaśniała Natalka, pokazując wielką wagę widoczną na plakacie drużyny z Pustkowa Wilczkowskiego. Dzieciom z Sobótki przypadły w udziale słowa św. Pawła zachęcającego, by „weselić się nadzieją”, być cierpliwym w ucisku i wytrwałym w modlitwie. Wyrazili je z pomocą… św. Franciszka. – Na plakacie modli się on do Boga, a gołębica przynosi mu gałązkę oliwną – tłumaczył Piotr. Grupa z Mietkowa nie miała łatwego zadania – przedstawiała w swej pracy Osiem Błogosławieństw, każdemu poświęcając osobną scenkę. – Przygotowywaliśmy się do konkursu mniej więcej półtora miesiąca – mówi s. Estera, jadwiżanka z mietkowskiej szkoły. – Nauczenie się na pamięć biblijnych fragmentów wymagało nieco wysiłku, ale dzieci wciąż chętnie biorą udział w takich konkursach – to bardzo cieszy. Zespoły z Pustkowa Żurawskiego oraz Tyńca Małego bardzo sugestywnie ukazały dobro i zło, malując anioła i diabła, niebo i piekło.

Oprócz zadań plastycznych na uczniów czekał test sprawdzający wiadomości, a także kilka nietypowych konkurencji – powtarzanie przez członków drużyny biblijnego tekstu na czas w formie „głuchego telefonu”, sprawdzanie czy w danej księdze występują słowa ukazane na obrazkach oraz układanie nowych zwrotek do „Pioseneczki” Magdy Anioł – zwrotek skomponowanych oczywiście z biblijnych cytatów. Tak powstała niezwykła pieśń, wykonana radośnie z udziałem wszystkich drużyn, zaopatrzonych w gitary, bębenki, cymbałki, grzechotki… „Biblijna symfonia” zwieńczyła konkursowe zmagania. Pierwsze miejsce w ogólnej klasyfikacji zajęły dzieci z Tyńca Małego.

- Konkurs odbywał się na bardzo wysokim poziomie. Słowa uznania należą się też organizatorom, za niezwykłą pomysłowość - podkreśla s. Sandra, członkini jury. - Dzieci potrafią świetnie poruszać się po Biblii. To najważniejsze, bo przecież "kto nie zna Pisma św., nie zna Chrystusa".


 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..

Reklama

Reklama