Morze Martwe

Według tradycji na jego dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory.

Wspomniane jest jako Morze Słone (Rdz 14,3) oraz Morze Ara­by (Joz 3,16). Nawiązuje do niego prorok Ezechiel.

Jest bezod­pływowym jeziorem położonym w Rowie Jordanu o długości 76 km i szerokości 6-16 km. Od wieków równoważyła się ilość wody wpływającej do niego z Jordanu i innych potoków z sumą wody od­parowywanej wskutek wysokiej temperatury. W efekcie od tysięcy lat kumuluje się zasolenie jego wód.

Wynosi ono na powierzchni 22 proc, głębiej jest większe. To powoduje, że w wodach nie istnie­je życie biologiczne. Stąd nazwa jeziora.

Lustro wody znajduje się w najniższym punkcie Ziemi, 418 m poniżej linii brzegowej Morza Śródziemnego. Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci poziom wody obniża się z powodu czerpania wody z Jordanu do nawadniania pól.

Inna starożytna nazwa jeziora to Morze Asfaltowe. Z głębin wod­nych wypływają czasem bryły, nieraz ogromne, asfaltu. Według tradycji na dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory.

W pobliżu Morza Martwego znajduje się starożytna twierdza Masada oraz miejsce odnalezienia zwojów z Qumran. W pobliżu brzegów leży kilka malowniczych oaz z wodospadami i roślinami tropikalnymi. Naj­większa i najpiękniejsza to Ein Gedi (Engaddi).

Otwórz: Ez 47,8-12.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg