Historia, matma, biologia w wydaniu biblijnym

Wrzesień. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że rozpoczął się czas edukacji.

Historia
Historie patriarchów, monarchów, sędziów, proroków, Jezusa, apostołów składają się na całą historię zbawienia. Sięgnijmy może do sztuki wojennej traktując ją jako element biblijnych opisów historycznych.

Wojna jest wydarzeniem, które wymaga dużego zaangażowania ludzi, odpowiedniego zaplecza finansowego i militarnego. Wyposażenie starożytnych armii było naprawdę różne rozpoczynając od mieczy i sztyletów a kończąc na katapultach. Często jednak czytelnikowi zdarza się pomijać decyzje taktyczne, a te mają swoje miejsce na kartach Pisma Świętego. Jednym z takich wydarzeń jest np. oblężenie Samarii (2 Krl 6,24-29).

Król Aramu chcąc przyspieszyć zwycięstwo odciął Samarię od dostaw żywności i wody. Każdy dowódca wie, że wyżywienie armii to podstawa, a co za tym idzie odpowiednie podtrzymywane morale wojsk dają szansę na zwycięstwo. W momencie gdy armia składająca się z kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy potrzebowała dziennego zapotrzebowania na żywność rzędu kilku ton to pozbawienie jej takiej dostawy powodowało bardzo szybką jej klęskę. Innym rozwiązaniem taktycznym był tzw. pojedynek podczas którego każda ze stron wybierała swojego przedstawiciela i o zwycięstwie całej wojny decydował rezultat starcia dwóch reprezentantów (przykładem zastosowania tej taktyki był pojedynek Dawida i Goliata - 1 Sm 17,4-10).

Ciekawostką również jest fakt, że Izraelici nie mogli ścinać drzew owocowych do budowania machin oblężniczych (Pwt 20,19-20). Dlaczego? Ponieważ ścięte drzewo nie zda się na zbyt wiele, natomiast póki rośnie i wydaje owoce może żywić żołnierzy, a jeśli wojna okaże się zwycięska będzie stanowiło dodatkowy łup.

Geografia
Księga Ozeasza w swojej treści opisuje zagładę królestwa izraelskiego (por. Oz 13,9-15). Znajduje się tam informacja będąca wynikiem ludzkiego doświadczenia Żydów mieszkających na terenie Izraela, a która jednocześnie ma swoje uzasadnienie geograficzne. Chodzi przede wszystkim o wers 15 trzynastego rozdziału księgi Ozeasza i wspomniany tam "wiatr wschodni" inaczej nazywany scirocco. Ten wiatr dawał się we znaki rolnikom w okresie od września do końca października. Powodował, że temperatura powietrza podnosiła się o dodatkowe siedem stopni, a wilgotność drastycznie spadała. Stąd to nawiązanie autora natchnionego do wyschniętej studni i źródła.

Powyższe przykłady to tylko drobna część tego co możemy odnaleźć i odkrywać w Piśmie Świętym, bo jest ich o wiele więcej. Poza wymienionymi dziedzinami, warto byłoby odszukać wątki: astronomiczne (związane np. z historią magów ze wschodu), medyczne (problem chorób i ich źródeł, leczenie), chemiczne (np. kwestie minerałów, właściwości olejków, roślin), filologiczne (pojawiające się hapax legomena, arameizmy, definicje słów do dziś nie do końca wyjaśnione). Wszystko to można odkrywać w tekście natchnionym, zawsze jednak pamiętając o tym, że ma to służyć ubogaceniu i lepszemu rozumieniu realiów biblijnych. Nie może być to cel sam w sobie, a Pismo Święte nie może być traktowane jedynie na poziomie prawd naukowych.

 

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama