Historia, matma, biologia w wydaniu biblijnym

Wrzesień. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że rozpoczął się czas edukacji.

Pierwsze podręczniki, szkoła, klasa, nowe przedmioty, klasówki, kartkówki i wywiadówki, a dla studentów to czas wrześniowych egzaminów. Aby jeszcze mocniej podkreślić ten czas, to naszym głównym tematem będą kwestie naukowe w Piśmie Świętym.

Czy tekst biblijny ma w swojej treści jakieś wątki z zakresu biologii, matematyki, historii, geografii, lub innych nauk? Jeśli tak to trzeba nam pamiętać, że wynikają one bardziej z prostego, ludzkiego doświadczenia niż ze studiowania podręczników. Pismo Święte nie jest naukową rozprawą, dlatego poniższe rozważania starajmy się zrozumieć jako biblijne ciekawostki, które mogą urozmaicić lekturę tekstu natchnionego.

Biologia
Na pierwszy ogień poszukajmy ciekawostek biologicznych. Jedna ze scen ewangelicznych przedstawia sytuację kiedy to do Piotra przystępują poborcy dwudrachmy (Mt 17,24-27). Wydarzenie to nieraz klasyfikuje się jako kolejny cud Jezusa, ale czy jest inna możliwość spojrzenia na tę scenę? Z pomocą przychodzą nauki biologiczne.

Okazuje się, że w jeziorze Genezaret żyje ryba, która potocznie nazywana jest "rybą św. Piotra", natomiast w nomenklaturze biologicznej jest znana jako tilapia. Ten gatunek ryby ma dość specyficzne zachowania rozrodcze ponieważ zapłodnioną ikrę przechowuje w swoim pysku i jest dla niej miejscem rozwoju. W związku z tym pysk ryby w czasie ok. 2 tyg. powiększa się do takich rozmiarów, że ryba chcąc uwolnić narybek jest narażona na szybką śmierć musi więc znaleźć zamiennik. Najczęściej jest to mały kamyk, lub moneta znajdująca się w jeziorze. W czasach Piotra to zjawisko było znane Żydom dlatego prośba Jezusa wydaje się być uzasadniona.

Starożytna wiedza zoologiczna daje także możliwość innego rozumienia zwrotu "plemię żmijowe" (Mt 3,7). Według wiedzy starożytnych (m.in. Herodota, Pauzaniasza) na Bliskim Wschodzie istniał gatunek żmij, które "rodząc się pożerały własną matkę". W związku z tym plemię żmijowe można rozumieć jako potomstwo, które jest naznaczone ojcobójstwem lub matkobójstwem.

Matematyka
Matematyka to przede wszystkim cyfry, kształty, obliczenia. Sięgnijmy więc do dwóch przykładów: Nowego miasta - Jeruzalem (Ap 21,16-17) oraz przypowieści o nielitościwym dłużniku (Mt 18,21-35) i potraktujmy te cyfry i opisy dosłownie.

Przyjmując wartości przybliżone okaże się, że Nowe Jeruzalem będzie miało powierzchnię ponad 5 mln. km2 czyli będzie piętnastokrotnie większe niż powierzchnia naszego kraju.  Jak natomiast dziś mogłaby brzmieć przypowieść Jezusa o nielitościwym dłużniku? Z kwotami jakiego rzędu mamy tu do czynienia?

10 tys. talentów to dziś w przybliżeniu ok. 3 mld 600 mln złotych, gdy 100 denarów to ok. 6 tys. złotych. Podobnie jak w Apokalipsie tak i tutaj mamy do czynienia z liczbami symbolicznymi a ich dosłowne traktowanie ma być jedynie pomocą i urozmaiceniem lektury nie zaś jej centrum.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg