Biblijne opowieści dla najmłodszych

Nakładem oficyny Vocatio ukazały się niedawno dwie książeczki, które mogą służyć za wzór dla twórców, próbujących przybliżać treści Pisma Świętego najmłodszym.

Wydawca: Vocatio   Wydawca: Vocatio Pierwsza z nich to „Estera” autorstwa Moniki Kustry i Magdy Bloch.

Historię biblijnej Estery postanowiły opowiedzieć one w konwencji klasycznej baśni o osieroconej dziewczynce, która po wielu perypetiach i przygodach staje zostaje księżniczką. Jest rzecz jasna i książę, a także królewski pałac, huczne uczty, niekończące się pustynie, zachwycające perskie ogrody – a wszystko to pięknie i barwnie zilustrowane, jak na książeczkę dla współczesnych małych księżniczek przystało.

Tylko zakończenie jest inne niż zwykle. Miast weseliska i oklepanego „i żyli długo i szczęśliwie. Koniec” najmłodsi czytelnicy dowiadują się, że zawsze powinni ufać Boga, ponieważ nikt ani nic nie jest w stanie oderwać ich od Jego miłości.

Wydawca: Vocatio   Wydawca: Vocatio Druga vocatiowa publikacja to „Cudowna przemiana” Magdy Grabowskiej z urokliwymi ilustracjami Łukasza Zabdyra.

Pisarka, która zawodowo zajmuje się także m.in. doradztwem małżeńskim i rodzinnym, snuje swoją opowieść w formie starej jak świat bajki zwierzęcej. Zamiast świata mamy tutaj jednak wielki krzew, na którym żyją sobie… sympatyczne gąsienice.

Czuwa nad nimi miłosierny Biały Gołąb, nieprzypadkowo przypominający lwa Aslana z cyklu „Opowieści z Narnii”. Nie spotkamy tu jednak diabolicznej i złośliwej wiedźmy. Rolę szwarccharakteru pełni tu bowiem zagrażające gąsienicowym bohaterom Ptaszysko.

Grabowska w interesujący sposób oswaja dzieci ze śmiercią. Nie ma tu jednak grobów, czy trumien. Są za to kokony, w których każda z gąsienic musi się znaleźć i przemienić się w kolorowego motyla, by po tytułowej, cudownej przemianie, móc wirować nad łąką, przywodzącą na myśl rajską rzeczywistość.

Dwie, zaledwie 32-stronnicowe książeczki, a jakże mądrze skonstruowane i pomyślane. Na jeden z mikołajowych lub świątecznych prezentów idealne.

«« | « | 1 | » | »»