Moc mojej duszy

„Moc mojej duszy” to dar Boga, to siła nadziei, to spokój płynący z odczuwalnej obecności Boga, którego łaska trwa na wieki.

Moc mojej duszy   HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ Aluzje do obecności aniołów wskazują, że Psalm 138 (137) był pieśnią śpiewaną przez pielgrzymów w świątyni Psalm 138 (137) to spokojna, pełna ufności pieśń człowieka, który doświadczył zarówno Bożej pomocy, jak i przeciwności ze strony ludzi.

W kościele śpiewamy tylko wybrane wersety tego psalmu. Ich stylistyka odwołuje się do doświadczeń jednej osoby. Ale aluzje do „świętego przybytku” oraz do obecności aniołów wskazują, że była to pieśń śpiewana przez pielgrzymów w świątyni.

Taką stylistykę odnajdujemy również we współczesnych pieśniach liturgicznych – śpiewane wspólnie, wyrażają osobiste odczucia każdego uczestnika liturgii.

Psalm ten jest jednak, przede wszystkim, dziękczynieniem – Bóg już wysłuchał czyjejś (i mojej) modlitwy. Nie chodziło ani o zdrowie, ani o bogactwo czy pomyślność. Była to jakaś sytuacja narzucona przez człowieka nazwanego tu „pyszałkiem”. Dlatego potrzebna była wewnętrzna siła, by sprostać trudnościom.

Wrogiego człowieka nie spotkała ani śmierć, ani inne nieszczęście. Wystarczyło, że Bóg „pomnożył moc mojej duszy”.

Jakże ważna jest owa „moc duszy” – spokój, równowaga, cierpliwość, rozsądek... To nie tylko cechy charakteru czy owoc pracy nad sobą. „Moc mojej duszy” to dar Boga, to siła nadziei, to spokój płynący z odczuwalnej obecności Boga, którego łaska trwa na wieki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • totyija
  28.12.2015 08:56
  Dziękuję Księdzu za ten artykuł . Mam wrażenie , ze został napisany dla mnie .Od dawna poszukiwałam Psalmu , który by był mój... By odzwierciedlił moją duchowość i wyrażał wdzięczność mego serca i miłość Bogu Najwyższemu , za wszystko czego dokonał w mojej duszy .Od dziś postanawiam modlić się nim codziennie ,gdyż będzie to PSALM MOJEGO DZIĘKCZYNIENIA !

  '''...wysłuchałeś mnie w dniu , gdy do Ciebie wołałem ,i umocniłeś bardzo moją duszę..., ...bo Imię Twoje i Słowo wywyższyłeś nad wszystko.''

  Jak dobrze jest dziękować Ci Panie i spiewać Psalm Twojemu Imieniu ...
  Niech moc Boga Najwyższego prowadzi duszę Księdza do zbawienia .
  Maria
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.