Dziwią się ateiści...

W języku suahili, z różową okładką i w formie e-booka. W księgarni przy Marszałkowskiej 15 A słowo "Biblia” odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Towarzystwo Biblijne świętuje 200 lat.

Otwarta księga Pisma Świętego przyciąga wzrok. Przed wystawą księgarni Towarzystwa Biblijnego przy ul. Marszałkowskiej w ciągu dnia potrafi zatrzymać się nawet kilka osób. I czytać. - Moim marzeniem jest, by fragmenty Pisma Świętego pojawiły się kiedyś na wystawie na elektronicznym wyświetlaczu - mówi Małgorzata Platajs, dyrektor wydawnictwa. I dodaje: Rozpowszechnianie Słowa Bożego to nasza misja. Już od 200 lat.

Charakterystyczne zielone logo siewcy siejącego Słowo Boże zamieszczone na zewnątrz budynku przy ul. Marszałkowskiej 15 A zaprasza do wejścia do środka. Księgarniane półki uginają się od setek egzemplarzy Pisma Świętego i pozycji z nim związanych - biblijnych słowników, atlasów czy książek o Ziemi Świętej. Na piętrze w gablotach podziwiać można stare wydania Biblii. - Mamy 35 wydań Słowa Bożego w różnych językach do arabskiego, po suahili i języki nowożytne m.in. szwedzki, ukraiński, rosyjski czy hiszpański - mówi Mieczysław Głodek, kierownik księgarni.

Stary i Nowy Testament można tu dostać po grecku, a także po łacinie. Są również wydania dwujęzyczne Nowego Testamentu: polsko-angielskie, polsko-niemieckie i grecko-łacińskie. Jest też bogata oferta dla najmłodszych, łącznie z książeczką "Arka Noego” do kąpieli i modlitwą Ojcze Nasz w kształcie telefonu komórkowego.

Dużą część księgarnianego asortymentu stanowią polskie przekłady Pisma Świętego, od najstarszych: Biblii w tłumaczeniu ks. Jakuba Wujka z 1599 r. czy Biblii Gdańskiej z 1632 r. po najnowsze: Pismo Święte z komentarzem  Towarzystwa Świętego Pawła czy poszczególne tomy Biblii Ekumenicznej. To pierwszy na rynku ekumeniczny przekład Pisma Świętego. Od prawie 20 lat pracują nad nim teologowie i bibliści z 11 kościołów chrześcijańskich, będących Kościołami członkowskimi Towarzystwa Biblijnego w Polsce.

- Na rynku dostępny jest Nowy Testament i pięć tomów Starego Testamentów, mamy nadzieję, że na jesieni ukaże się ostatni tom - księgi prorockie. Wartością przekładu jest także współczesny język - mówi dyrektor Towarzystwa. I dodaje: - Po ekumeniczną Biblię sięgają często osoby młode, które nie rozumieją archaicznego języka wcześniejszych przekładów, ludzie zdystansowani do Kościoła, które chcą poznawać Słowo Boże. Ekumeniczne wydanie może być także pomocne dla osób żyjących w małżeństwach mieszanych wyznaniowo.

Do księgarni chętnie zaglądają nie tylko przedstawiciele różnych wyznań, obcokrajowcy, bibliści, ale także poloniści zgłębiający dawny język i… ateiści. - Niejednokrotnie zdarzyło się, że ktoś wszedł tu przypadkowo i wyszedł z Pismem Świętym. Wiele osób jest zaskoczonych, że w Słowie Bożym można znaleźć porady dotyczące codziennych problemów i pokrzepienie w trudnych sytuacjach - mówią pracownicy, którzy chętnie dzielą się doświadczaniem mocy Słowa.

Towarzystwo Biblijne ma w swojej ofercie wydania Biblii na różne okazje i dla różnych odbiorców. Katolicy zaopatrzą się tutaj w Biblię Tysiąclecia czy Biblię wyd. św. Pawła, protestanci - w Biblię Warszawską.  Oprawiona na biało Biblia jest chętnie kupowana na I Komunię św., Biblia z dużym drukiem - przez osoby starsze, a różowa oprawa zachęca młodzież do zapoznania się z zawartością nowocześnie oprawionej książki.

Idea powstania Towarzystwa Biblijnego zrodziła się na przełomie XVIII i XIX w. w Anglii i rozeszła na cały świat. - Chodziło o to, by ludzi przez czytanie Pisma Świętego odnawiali się duchowo - tłumaczy dyrektor.

W 1816 r., obok placówek edukacyjnych, jak Uniwersytet Warszawski i Instytut Agronomiczny, zainaugurowało swoją działalność Towarzystwo Biblijne w Polsce. Wśród członków założycieli znaleźli się przedstawiciele różnych wyznań, działacze kulturalni i społeczni, m.in. książę Adam Jerzy Czartoryski, ks. Stanisław Staszic, Stanisław Kosta Potocki, bp Jan Paweł Woronicz, a także ks. Karol Diehl (ewangelik reformowany), Samuel Bogumił Linde (luteranin), czy Jerzy Samuel Bandkie (luteranin).

- W pierwszym roku działania Towarzystwa rozpowszechniono 18 tys. egzemplarzy Pisma Świętego, przez 200 lat - około 16 mln. Obecnie Towarzystwo Biblijne rozpowszechnia  średnio ok. 50 tys. egzemplarzy rocznie - mówi dyrektor. I dodaje: Ostatnio dużą popularnością cieszy się także wydanie Biblii w formie e-booka.

Odbiorcami Biblii oferowanych przez Towarzystwo są nie tylko klienci śródmiejskiej księgarni przy ul. Marszałkowskiej. - Mamy kilka projektów rozpowszechniania Pisma Świętego, w ramach których współpracujemy z kapelanami więziennymi różnych wyznań i przekazujemy Biblię lub jej części osobom osadzonym w zakładach karnych. Współpracujemy też z katechetami, nauczycielami religii, duszpasterzami grup młodzieżowych i prowadzimy spotkania z dziećmi i młodzieżą. Dla osób, które wolą słuchać niż czytać przygotowaliśmy wydanie czterech Ewangelii i Księgi Psalmów w formacie audio. Wspieramy także osoby, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na zakup Biblii, a chcą poznawać Słowo Boże - wyjaśnia dyrektor.

Wraz z początkiem maja Towarzystwo świętowało 200 lat swojego istnienia. Wydarzenia jubileuszowe m.in. koncert, sesje popularno naukowe i ekumeniczne nabożeństwa dziękczynne planowane są także na jesieni.

- Potrzebna jest ciągła modlitwa za ludzi, którzy Biblię tłumaczą, wydają i rozpowszechniają, a także za wszystkich, którzy ją otwierają i czytają, aby Słowo Boże było naszym przewodnikiem, stanowiło podstawę naszego życia i nigdy nam nie spowszedniało - dodaje dyrektor.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama