Warszawa: Biblia na zachętę

Wykonana oryginalną techniką Gutenberga Biblia będzie ozdobą warszawskich obchodów Międzynarodowego Dnia Książki - podało Życie Warszawy.

Faksymile wykonane zostały z jedynego polskiego egzemplarza Biblii Gutenberga, który znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Pelplinie – tłumaczy Radosław Adamski z warszawskiego Muzeum Drukarstwa. – Kopia została wykonana oryginalna techniką. Jej wygląd nie różni się niczym od tej wykonanej przez Gutenberga – dodaje. Wszystkie zdobienia Biblii to ręczna robota. Również oprawa jest wierną kopią tej, którą wykonałw XVw. Henryk Coster.

Dwutomowe dzieło będzie prezentowane w Muzeum Drukarstwa przy ulicy Łuckiej 1/3/5 w najbliższą sobotę z okazji Międzynarodowego Dnia Książki. – Z tej okazji wstęp do muzeum będzie w sobotę bezpłatny. Nastawiamy się przede wszystkim na najmłodszych czytelników. Pracownicy muzeum będą m.in. czytali dzieciom baśnie i legendy polskie – zapowiada Radosław Adamski. Poza tym dzieci będą mogły obejrzeć wystawę „Alchemia książki”. Radosław Adamski zapewnia, że pracownicy chętnie opowiedzą o tradycyjnych technikach drukarskich.

Międzynarodowy Dzień Książki ustanowiło w 1995 roku UNESCO. Data nie została wybrana przypadkowo. 23 kwietnia przypada rocznica urodzin Shakespeare’a i śmierci autora „Don Kichota” Cervantesa. Ze statystyk czytelnictwa wynika, że 44 proc. Polaków wogóle nie czyta książek, blisko 30 proc. czyta jedną, dwie pozycje rocznie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama