Biblistyka to zespół dyscyplin naukowych, których celem jest ustalenie tekstu i poprawne odczytanie treści objawienia Bożego zawartego w Piśmie Świętym.
Dyscypliny wchodzące w skład biblistyki można podzielić na:
Wprowadzające to:
1. Wstęp ogólny do Pisma Świętego
Zajmuje się on kwestiami wspólnymi dla wszystkich ksiąg biblijnych. Takimi zaś są: natchnienie, kanoniczność (i w związku z tym również sprawa apokryfów), autentyczność dzisiejszego tekstu Pisma Świętego i jego zgodność z tekstem pierwotnym, hermeneutyka biblijna obejmująca naukowe i teologiczne zasady interpretacji tekstu. Do hermeneutyki dodaje się zwykle również historię egzegezy, czyli historię sposobów interpretacji Biblii w Kościele.
Obecnie opracowywane wstępy ogólne zmieniają swoją strukturę na skutek większego dowartościowywania ludzkiej strony Pisma Świętego oraz ukierunkowaniem duszpasterskim. Traktuje się zatem Biblię w tzw. sposób indukcyjny:
2. Wstęp szczegółowy do Pisma Świętego
Jest wprowadzeniem do naukowej egzegezy biblijnej. Różni się on od ogólnego tym, że zajmuje się już poszczególnymi księgami, obejmując zagadnienia dotyczące środowiska, kultury i uwarunkowań sytuacyjnych autora i adresatów oraz celu, struktury, stylu treści i tematyki teologicznej danej księgi. Tak więc nie tylko przygotowuje bezpośrednio do egzegezy biblijnej ale w pewnym sensie staje się już pewną jej częścią.
Do dyscyplin głównych należą:
1. Filologia biblijna
Jest to studium języków biblijnych, czyli hebrajskiego, aramejskiego i greckiego, a także języków semickich kulturowo im pokrewnych: syryjskiego, arabskiego, akkadyjskiego czy ugaryckiego
2. Krytyka biblijna
Dzieli się ona na:
Zadaniem krytyki niższej jest ustalenie tekstu pierwotnego poprzez usunięcie zniekształceń dokonanych przez kopistów, oczyszczenie tekstu z dodatków i braków, które wkradły się do ksiąg biblijnych. Tekst ustalony na podstawie takich kryteriów nazywany jest tekstem krytycznym.
Krytyka wyższa natomiast ma za zadanie ustalenie biblijnych rodzajów literackich w celu adekwatnego odczytania sensu treści zamierzonej przez autora. Nie da się bowiem tego stwierdzić jedynie na podstawie reguł gramatycznych, filologii czy też kontekstu literackiego.
Dlatego też:
3. Egzegeza biblijna
Zajmuje się naukową interpretacją treści Biblii. Posługując się filologiczną analizą poszczególnych wierszy, zdań i słów, dąży do integralnego zrozumienia tekstu. Wyniki tych badań służą do opracowania komentarzy biblijnych o różnych profilach: filologicznym, historycznym lub teologicznym.
4. Teologia biblijna
Jest ostatnim ogniwem biblistyki, ujmującym treść prawd objawionych w Biblii w sposób syntetyczny. Wykorzystując wyniki egzegezy układa je w pewne całości i ukazuje etapy rozwoju idei teologicznych w historii zbawienia. Opierając się na danych naukowych, stosuje się analogię wiary i uwzględnia przy tym:
Wyróżnia się trzy typy teologii biblijnej:
Dyscypliny pomocnicze
Ich zastosowanie jest niezbędne do właściwego odczytania i zrozumienia ksiąg biblijnych, które powstawały w określonym środowisku geograficzno-historycznym, kulturowym i religijnym. Należą do nich:
1. Archeologia Palestyny
2. Geografia Palestyny (fizyczna i historyczna)
3. Historia Izraela i ludów ościennych (Asyria, Babilonia, Egipt, Ugarit) oraz historia czasów Nowego Testamentu, ukazujące wydarzenia historyczne w kontekście prądów religijnych i kulturowych
Tak rozumiana biblistyka stanowi punkt wyjścia teologii i umożliwia integrację różnych dyscyplin teologicznych.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |