Kraków: Zmarł o. Augustyn Jankowski

W wieku 89 lat zmarł wybitny biblista o. Augustyn Jankowski, były opat tyniecki i redaktor naukowy Biblii Tysiąclecia, przyjaciel Jana Pawła II.

Pogrzeb o. Jankowskiego odbędzie się w piątek 11 listopada w tynieckim kościele. Rozpocznie się od nieszporów o godz. 15.00. Uroczystości żałobne odbędą się z udziałem metropolity krakowskiego ks. arcybiskupa Stanisława Dziwisza.

Z informacji przekazanych PAP przez klasztor wynika, że o. Jankowski "do końca był wesoły, czynny". Zmarł w niedzielę rano w szpitalu w Krakowie, dokąd w sobotę późnym wieczorem przewieziono go z Tyńca. Przyczyną śmierci była choroba serca.

O. Augustyn Jankowski (ur. w 1916 r.) należał do grona najwybitniejszych teologów biblistów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1943 r. i przez dwa lata był wikarym. Po wojnie kontynuował studia teologiczne na Uniwersytecie Warszawskim (1945-46) i w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie (1946-48). W roku 1956, po 12 latach pracy kapłańskiej w archidiecezji warszawskiej, został benedyktynem i zamieszkał w opactwie tynieckim. W latach 1985-93 był opatem tego klasztoru.

W 1959 r. rozpoczął pracę nad polskim przekładem Pisma Św. z języków oryginalnych, którą zakończył w 1965 r. Wtedy to pod jego redakcją naukową wydano Biblię Tysiąclecia, najbardziej popularny i używany do dzisiaj w liturgii przekład Pisma Świętego.

O. Jankowski był profesorem zwyczajnym teologii, członkiem Papieskiej Komisji Biblijnej (w latach 1978-1989). Wykładał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 r. został doktorem honoris causa tej uczelni.

W swoim dorobku posiadał blisko dwadzieścia książek własnych i był współautorem dziesięciu innych, oraz ponad 100 artykułów w pismach teologicznych i dziełach zbiorowych. Był redaktorem serii "Attende lectioni".

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama