Piekary Śląskie: Prezentacja kolekcji pasjonata

W Izbie Tradycji Biblioteki Miejskiej czynna jest od 26 stycznia wystawa „Różne oblicza Biblii”.

Powstała dzięki pasji Gabriela Tobora z Radzionkowa, który od ponad 20 lat zbiera egzemplarze Biblii w różnych językach i wersjach.

Jak podkreśliła podczas wernisażu, który odbył się właśnie 26 stycznia wieczorem, dyrektor biblioteki Helena Warczok, to pierwsza ekspozycja w tym roku, 101 w historii placówki i 2 poświęcona książce. Na wystawie można obejrzeć nie tylko wydawnictwa w językach chińskim czy wietnamskim, ale także książkę, która zawiera fragment Ewangelii wg św. Jana zapisany w 875 językach.

„Chcę by ta wystawa ukazała ogrom wysiłków, podejmowanych w celu ewangelizacji” – powiedział Gabriel Tobor. Zauważył, że obecnie istnieje na świecie ponad 2 tys. wersji językowych Biblii. Warto podkreślić, że większość prezentowanych eksponatów kolekcjoner otrzymał od przyjaciół i znajomych. Najnowszym nabytkiem jest Pismo Święte po bengalsku.

Kolekcjoner jest sekretarzem miasta Radzionków. Dzięki różnym kontaktom otrzymuje kolejne książki do swojej kolekcji. Jak powiedział, najczęściej od znajomych z Internetu. Dodał, że jego pasja zrodziła się, gdy na oazie wpadła mu w ręce Biblia po rosyjsku. Było to w czasie, gdy wielu Polaków nielegalnie szmuglowało na wschód Pismo Święte. Dzisiaj kolekcjoner twierdzi, że jego pasja zrodziła nowe zainteresowania: „Staram się coraz więcej dowiadywać o Biblii, o historii, o tłumaczeniach” – powiedział

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama