Kodeks Synajski już w internecie

Od 24 lipca w internecie dostępne są fragmenty Kodeksu Synajskiego, najstarszej zachowanej Biblii świata. Jej cyfrową rekonstrukcję przeprowadziła biblioteka Uniwersytetu w Lipsku.

Na stronie www.codex-sinaiticus.net :.zobaczyć można manuskrypt spisany w połowie IV wieku w języku greckim. Do połowy przyszłego roku pracownicy uniwersytetu chcą udostępnić wszystkie 390 stron kodeksu.

Naukowcy uniwersytetu w Lipsku poinformowali, że przedstawione w internecie strony pochodzą ze zbiorów lipskich i londyńskich. Część Kodeksu Synajskiego przechowywana jest również w Sankt Petersburgu oraz w klasztorze św. Katarzyny w Egipcie. Jak zaznaczono w Lipsku, stan tego ponad 1600-letniego dzieła nie pozwala na zgromadzenie go w jednym miejscu, dlatego zdecydowano na udostępnienie go naukowcom w formie cyfrowej w internecie. W miarę upływu czasu w sieci zobaczyć będzie można wszystkie zachowane strony Kodeksu Synajskiego. Biblioteka Uniwersytetu w Lipsku oprócz fotografii w wysokiej rozdzielczości opublikuje też niemieckie i angielskie tłumaczenia a także transkrypcje tekstu. Od trzech lat przy cyfrowej rekonstrukcji Kodeksu Synajskiego współpracują Niemcy, Brytyjczycy, Rosjanie oraz naukowcy w Egipcie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama