Synod: apel o poszanowanie wolności religijnej

Gwarancją prawdziwego pokoju i sprawiedliwości jest rzeczywista wolność religijna. Piszą o tym w specjalnym orędziu do Benedykta XVI uczestniczący w Synodzie patriarchowie i arcybiskupi katolickich Kościołów wschodnich.

Dziękują Papieżowi za to, że wielokrotnie występował w obronie prześladowanych chrześcijan. Przypominają zarazem, że sytuacja w Ziemi Świętej, Libanie, Iraku i Indiach jest wciąż dramatyczna.

„Boli nas serce, kiedy patrzymy na cierpienia naszych braci i sióstr. Cierpią dzieci i młodzież; ludzie w podeszłym wieku i chorzy pozbawieni podstawowych środków do życia. Rodziny popadają w coraz większą beznadzieję nie widząc perspektyw na przyszłość. Czujemy obowiązek mówienia o ich słusznych oczekiwaniach, by jak najszybciej godne życie było zagwarantowane każdemu na bazie owocnego społecznego współistnienia. Dziełem sprawiedliwości jest pokój! Jest to nakaz, przed którym nie chcemy, ani nie możemy się uchylać. Domagamy się, więc szczególnie dla Ziemi Świętej, która wydała Zbawiciela, a także dla Libanu, Iraku i Indii pokoju w sprawiedliwości, którego rzeczywistą gwarancją jest rzeczywista wolność religijna”.

Sygnatariusze apelu oddają też hołd ludziom, którzy oddali ostatnio swe życie z powodu wierności Chrystusowi. Apelują jednocześnie do wszystkich wierzących o budowanie przyszłości na bazie szacunku i poszanowania każdego człowieka. Wskazują, że tylko wzajemne poznanie i dialog mogą doprowadzić do pokonania istniejących uprzedzeń. Stąd wołanie by odpowiedzialni za wspólnoty przyczyniali się do budowania właśnie takiej postawy. W orędziu znajduje się także apel do wspólnoty międzynarodowej i wszystkich rządzących by prawnie zagwarantowali poszanowanie wolności religijnej która jest w stanie pokonać wszelkie dyskryminacje i wspomagali tych którzy zmuszeni są do opuszczenie swych domów i ziem z powodów religijnych.

Pod przesłaniem skierowanym na zakończenie Synodu Biskupów do Benedykta XVI podpisali się m.in. watykański sekretarz stanu kard. Tarcico Bertone, prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandri, prefekt Kongregacji Nauki Wiary kard. Wiliam Levada oraz maronicki patriarcha Antiochii Nasrallah Pierre Sfeir, chaldejski patriarcha Emanuel III Dely, syromalabarski arcybiskup większy Ernakulam-Angamaly Varkey Vitayathil, koptyjski patriarcha Aleksandrii Antonios Naguib i łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg