Zmarł biblista ks. prof. Julian Warzecha SAC

W poniedziałek w Ołtarzewie k. Warszawy zmarł ks. prof. Julian Warzecha SAC, biblista, redaktor naukowy przekładu tzw. Biblii Paulistów a także polskiego przekładu Biblii Ekumenicznej. Miał 64 lata.

Pogrzeb odbył się w czwartek 15 stycznia.

Ks. prof. Warzecha był wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, był członkiem Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

- Biblia stała się jego Księgą Życia, którą wielce pielęgnował i starał się w sposób przystępny przekazać alumnom w seminariach i studentom na uczelniach wyższych, z zachowaniem szczególnej troski o wysoki poziom życia chrześcijańskiego i rozwój apostolskiego charyzmatu Świętego Wincentego Pallottiego – wspominają zmarłego współbrata pallotyni.

Ks. Julian Warzecha urodził się 23 lipca 1944 r. w Spytkowicach k Wadowic. Przed wstąpieniem do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego uczęszczał do pallotyńskiej szkoły Collegium Marianum na Kopcu w Wadowicach. Święcenia kapłańskie przyjął 14 czerwca 1970 r. z rąk bp. Albina Małysiaka.

Na KUL odbył studia z teologii biblijnej, w 1977 r. na tej samej uczelni obronił doktorat. Został mianowany wykładowcą Pisma Św. w pallotyńskim Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. W latach 1979-1981 odbył dwuletnie studium biblijne na Papieskim Instytucie Biblijnym.

Oprócz pallotyńskiego Wyższego Seminarium w Ołtarzewie oraz Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu, ks. Warzecha wykładał nauki biblijne najpierw na ATK a następnie na UKSW. Uzyskał habilitację w dziedzinie nauk biblijnych a następnie tytuł profesora zwyczajnego.

Oprócz funkcji prefekta alumnów, był radcą wspólnot miejscowych w Lublinie i Ołtarzewie a także ojcem duchownym w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie. W tym samym czasie został powołany na członka Komisji ds. Zebrania Prowincjalnego.

Ks. prof. Julian Warzecha zmarł nagle ok. godz. 16.00, 12 stycznia 2009 r., w Ołtarzewie. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 15 stycznia w pallotyńskim kościele seminaryjnym i parafialnym pw. Królowej Apostołów w Ołtarzewie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama