Ziemia Święta: Muzułmański kaligraf przepisuje Ewangelię dla Benedykta XVI

Muzułmański kaligraf w Betlejem od dwóch miesięcy przepisuje Ewangelię św. Łukasza ozdobnym pismem arabskim i ilustruje ją rysunkami.

Jasser Abu Sajmeh podaruje swe dzieło 13 maja Benedyktowi XVI – w czasie, gdy papież odwiedzi miasto narodzin Chrystusa w trakcie pielgrzymki do Ziemi Świętej.

Pracę kaligrafowi zlecił chrześcijański burmistrz Betlejem. Abu Sajmeh zaznaczył, że zamówienie jest dla niego wielkim wyróżnieniem. „Zrozumiałem, że wiele wątków podkreślanych przez chrześcijaństwo znajduje się też w naszej religii” – powiedział 51-letni muzułmanin.

Tekst Ewangelii znajdzie się na 65 arkuszach formatu dużego plakatu. Ozdobią go ilustracje przedstawiające życie Jezusa od narodzin do ukrzyżowania.

Kaligrafia jest wysoko rozwinięta w muzułmańskich kulturach. Ze względu na zakaz tworzenia wizerunków Boga niejako zastępuje w islamie sztuki plastyczne. Abu Sajmeh szkolił się w Bagdadzie. Obecnie posiada małą pracownię w Betlejem, oddaloną o kilkaset metrów od Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Inny fragment Pisma Św. dostanie Benedykt XVI 11 maja od Szymona Peresa. Izraelski prezydent wręczy mu hebrajski tekst Tory – z użyciem nanotechnologii zapisano 300 tys. słów na silikonowej drobinie wielkości ziarnka piasku.

«« | « | 1 | » | »»