Konkursy plastyczne w malowaniu scen biblijnych dla najmłodszych, przedstawienia teatralne, występy chórów dziecięcych...
To tylko niektóre atrakcje towarzyszące Warszawskiemu Ekumenicznemu Świętu Biblii, które odbyło się w sobotę 16 maja na Placu Zamkowym. Organizatorem inicjatywy było Towarzystwo Biblijne w Polsce, a uczestniczyli w niej przedstawiciele jedenastu Kościołów i wspólnot chrześcijańskich.
Święto Biblii to część ogólnopolskich Ekumenicznych Dni Biblijnych, podczas których popularyzuje się znajomość Pisma Świętego. Nabożeństwa ekumeniczne trwają cały maj i odbywają się w różnych kościołach na terenie całego kraju. Każdego roku czytania na Ekumeniczne Dni Biblijne przygotowuje inny Kościół. W tym roku był to Kościół Zielonoświątkowy.
Popołudniu, mimo deszczu, na Placu Zamkowym w Święcie Biblii uczestniczyło kilkadziesiąt rodzin z dziećmi. Dla najmłodszych przygotowano m.in. konkursy plastyczne w malowaniu scen biblijnych, przedstawienia teatralne, występy chórów dziecięcych.
O godz. 17.00 w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy przy Placu Małachowskiego odbyło się ekumeniczne nabożeństwo, podczas którego kazanie wygłosił ks. Marek Doszko, proboszcz katolickiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w podwarszawskiej Falenicy, były misjonarz, kapelan motocyklistów.
Zwracając się do uczestniczących w nabożeństwie dzieci, ks. Doszko zachęcał je do czytania Pisma Świętego. – Jego pierwsze słowa, mówiące o Stworzeniu, mogą wam się kojarzyć z bajkami, które zaczynają się przecież od słów „dawno, dawno temu...”. Ten początek w Biblii jest jednocześnie początkiem, źródłem i siłą naszej wiary – przekonywał.
„Ewangelia uczy, jak żyć, oddzielając dobro od zła. To jest podstawowa zasada wychowania każdego człowieka” – mówił kaznodzieja, powołując się na słowa św. Hieronima, że „nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa”.
„Ten niezwykły charyzmat Słowa, który poznajecie, przekazujcie dalej. Bądźcie apostołami mocy trwałej modlitwy, która jest szczególnie ważna we wzrastaniu dziecka” – dodał ks. Doszko.
Organizacja Warszawskiego Święta Biblii była od początku inicjatywą ekumeniczną - przekonuje Małgorzata Platajs, dyrektor Towarzystwa Biblijnego w Polsce.
Tajemnica wspólnoty ekumenicznej polega na jej zakorzenieniu w Piśmie Świętym, które w dialogu ekumenicznym traktowano jako znak sprzeciwu wobec tych form wspólnoty, które nie prowadzą do jedności widzialnej i pełnej. Obecnie powszechne jest już doświadczenie, że Biblia nas bardziej łączy, niż mogłyby nas podzielić różnice teologiczne i tradycje – tłumaczą organizatorzy inicjatywy.
Obecnie w pracach Towarzystwa Biblijnego uczestniczy jedenaście Kościołów: rzymskokatolicki, prawosławny, ewangelicko-augsburski, ewangelicko-reformowany, ewangelicko-metodystyczny, polskokatolicki, starokatolicki mariawitów, Chrześcijan Baptystów, Zielonoświątkowy, Adwentystów Dnia Siódmego i Wspólnota Kościołów Chrystusowych. Zwierzchnicy tych Kościołów patronują także Warszawskiemu Ekumenicznemu Świętu Biblii.