Tradycyjnie już - od I Niedzieli Adwentu zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnej edycji Szkoły Słowa Bożego, którą prowadzi ks. Jan Kochel . Zachęcamy do dzielenia się swoimi rozważaniami, modlitwami i "dobrymi nowinami", które można będzie przysyłać na adres redakcji.
Pierwsza ewangelizacja Filippi prowokuje pytania o potrzebę ponownej ewangelizacji współczesnych miast zlaicyzowanej Europy:
* Sługa Boży Jan Paweł II pisał o licznych niepokojących oznakach, które pojawiły się na początku trzeciego tysiąclecia na horyzoncie naszego kontynentu. Są nimi: utrata pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, któremu towarzyszy swego rodzaju praktyczny agnostycyzm i obojętność religijna; lęk przed przyszłością (obraz jutra bezbarwny i niepewny); poczucie osamotnienia, podziały i kontrasty (kryzys rodziny); coraz mniej przejawów solidarności międzyludzkiej; dążenie do narzucenia antropologii bez Boga i bez Chrystusa („milcząca apostazja”); narodziny nowej kultury, pozostającej w znacznej mierze pod wpływem środków masowego przekazu, której cechy charakterystyczne i treści często sprzeczne są z Ewangelią i z godnością osoby ludzkiej (por. EiE 7-9). Jaka powinna być na to odpowiedź uczniów Chrystusa?
* Gdzie ujawniły się „oznaki nadziei”? Gdzie jeszcze obficiej rozlała się łaska?
* Gdzie dziś potrzeba posyłać misjonarzy? Jakie regiony naszego kontynentu pilnie potrzebują re-ewangelizacji czy nowej ewangelizacji?
* Co dziś oznacza Jezusowy nakaz, aby głosić królestwo Boże i uzdrawiać ? Jak interpretować Jego wskazanie do radykalizmu ewangelicznego: „Nie bierzcie nic na drogę: ani laski, ani torby podróżnej, ani chleba, ani pieniędzy, ani dwóch ubrań” ? Czy współcześni głosiciele gotowi są na ofiary, wyrzeczenia i prześladowanie związane z misją ewangelizacyjną?
Dodaj :.własne pytania do refleksji dla innych uczestników.
MÓDL SIĘ!
Kierujemy się bezpośrednio do ciebie, Pawle Apostole. Widzisz, jak bardzo chcemy wniknąć w tajemnicą twego życia, nad którą ty przemyśliwałeś tyle lat. Jeśli tak czynimy, to tylko dlatego, że chcemy cię poznać odkrywając dzieła, które Bóg uczynił w tobie; chcemy poznać, kim jest Bóg, kim jest Jezus Chrystus, kim jest Jezus Chrystus dla nas. My wiemy, że ty, Apostole Pawle, nie jesteś obojętny wobec naszego pragnienia; co więcej, wiemy, że jest to i twoim pragnieniem. Żyłeś właśnie po to, cierpiałeś po to właśnie. Prosimy cię teraz przez twoje cierpienie i przez twoją śmierć: otwórz nasze oczy, tak jak Pan otworzył twoje, byśmy poznali moc Boga w tobie i moc Boga w nas. Spraw, byśmy zrozumieli, kim ty byłeś przed nawróceniem i kim my sami byliśmy, zanim Bóg nas powołał, kim jesteśmy wobec powołania Bożego.
kard. C. M. Martini
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |