Tradycyjnie już - od I Niedzieli Adwentu zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnej edycji Szkoły Słowa Bożego, którą prowadzi ks. Jan Kochel . Zachęcamy do dzielenia się swoimi rozważaniami, modlitwami i "dobrymi nowinami", które można będzie przysyłać na adres redakcji.
Co rozumie się przez termin przemienienie? „Podczas modlitwy zmienił się wygląd Jego twarzy, a Jego ubranie stało się lśniąco białe” (Łk 9, 29; por. Mt 17, 1-8). Warto zauważyć, iż zostało tu użyte to samo słowo co w opisie światła, w które wchodzi Paweł w chwili objawienia pod Damaszkiem (Dz 9,3). Również Paweł żyje cząstką Chrystusa przemienionego (kard. Martini).
Ewangelia Marka mówi o „przeobrażeniu” Chrystusa wobec apostołów. W tekście greckim mamy słowo metamorfóthe – „przemienił się”, „przeobraził się”. „Tam przemienił się w ich obecności. Jego ubranie stało się lśniąco białe, tak jak żaden folusznik na ziemi nie potrafi wybielić” (Mk 9,2n). Ten sam czasownik pojawia się w liście Pawła do Koryntian, by opisać przemianę, jak się w nim – i w każdym apostole i pasterzu – dokonuje, kiedy rozważa chwałę Chrystusa. „My wszyscy odzwierciedlamy w naszej odkrytej twarzy chwałę Pana i jesteśmy przemienieni na ten sam obraz, zyskując coraz większą chwałę, za sprawą Pana, który jest Duchem” (2 Kor 3, 18).
Mówiąc o „przemienieniu”, mam na myśli potęgującą się promienność ducha, której blask widać na twarzy Chrystusa. Do takiego stanu ducha doszedł Apostoł narodów drogą cierpienia i nieustannej modlitwy, ustawicznie odnawiając zażyłość z Chrystusem. Do takiej przemiany wezwany jest każdy chrześcijanin, który wierzy w Zbawiciela i Pana – Jezusa Chrystusa.
Wobec drwin i zastrzeżeń „współczesnych Ateńczyków” trzeba pytać siebie o wiarę w zmartwychwstanie:
* Apostoł w Liście do Filipian ostrzega: „Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego. O nich często wam mówiłem, a teraz mówię ze łzami. Ich losem jest zagłada, ich bogiem – brzuch, a ich chwałą – pohańbienie. Myślą oni w sposób przyziemny. Nasza zaś ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też oczekujemy Zbawiciela, Pana, Jezusa Chrystusa, który przemieni nasze marne ciało i upodobni je do swego chwalebnego ciała. Dokona tego mocą zdolną wszystko sobie podporządkować” (Flp 3,18-21). Czy wierzymy w takie „przemienienie” – zmartwychwstanie naszego ciała?
* Przed czym przestrzega Benedykt XVI w encyklice O nadziei chrześcijańskiej, kiedy pyta: „Czyż patrząc na współczesne dzieje nie przychodzi nam stwierdzić, że nie uda się stworzyć pozytywnego porządku świata tam, gdzie dziczeją dusze?’ (Spe Salvi 15).
* Jak słuchanie żywego Słowa sprzyja naszemu „przemienieniu” (nawróceniu)?
Dodaj :.własne pytania do refleksji dla innych uczestników.
MÓDL SIĘ!
Dziękujemy Ci, Ojcze, za dar promiennej chwały, którą dałeś Twemu zmartwychwstałemu Synowi. Objawiłeś tę chwałę Kościołowi w Twoim słudze Pawle, tak jak ją objawiłeś wewnętrznie Maryi, Matce Jezusa, Piotrowi i apostołom.
Dziękujemy Ci też za to, że stale przez Twoich świętych objawiasz swą chwałę w historii Kościoła. Dziękujemy Ci za świętych, których poznaliśmy, za tych wszystkich, których pisma i których słowa podtrzymują nas, za tych wszystkich, którzy nas umacniają swoim życiem. Objaw i nam chwałę oblicza Chrystusowego, aby cząstka Twego majestatu promieniowała i w nas samych i abyśmy wewnętrznie przemienieni, mogli poznać Twego Syna, Jezusa, i mogli uczyć innych rozpoznawać Go jako źródło przemiany każdego człowieka. Prosimy Cię o to, Ojcze, przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
kard. C. M. Martini
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |