5. Spotkanie z Grekami na Areopagu

Tradycyjnie już - od I Niedzieli Adwentu zapraszamy do aktywnego udziału w kolejnej edycji Szkoły Słowa Bożego, którą prowadzi ks. Jan Kochel . Zachęcamy do dzielenia się swoimi rozważaniami, modlitwami i "dobrymi nowinami", które można będzie przysyłać na adres redakcji.


Co rozumie się przez termin przemienienie? „Podczas modlitwy zmienił się wygląd Jego twarzy, a Jego ubranie stało się lśniąco białe” (Łk 9, 29; por. Mt 17, 1-8). Warto zauważyć, iż zostało tu użyte to samo słowo co w opisie światła, w które wchodzi Paweł w chwili objawienia pod Damaszkiem (Dz 9,3). Również Paweł żyje cząstką Chrystusa przemienionego (kard. Martini).
Ewangelia Marka mówi o „przeobrażeniu” Chrystusa wobec apostołów. W tekście greckim mamy słowo metamorfóthe – „przemienił się”, „przeobraził się”. „Tam przemienił się w ich obecności. Jego ubranie stało się lśniąco białe, tak jak żaden folusznik na ziemi nie potrafi wybielić” (Mk 9,2n). Ten sam czasownik pojawia się w liście Pawła do Koryntian, by opisać przemianę, jak się w nim – i w każdym apostole i pasterzu – dokonuje, kiedy rozważa chwałę Chrystusa. „My wszyscy odzwierciedlamy w naszej odkrytej twarzy chwałę Pana i jesteśmy przemienieni na ten sam obraz, zyskując coraz większą chwałę, za sprawą Pana, który jest Duchem” (2 Kor 3, 18).
Mówiąc o „przemienieniu”, mam na myśli potęgującą się promienność ducha, której blask widać na twarzy Chrystusa. Do takiego stanu ducha doszedł Apostoł narodów drogą cierpienia i nieustannej modlitwy, ustawicznie odnawiając zażyłość z Chrystusem. Do takiej przemiany wezwany jest każdy chrześcijanin, który wierzy w Zbawiciela i Pana – Jezusa Chrystusa.

Wobec drwin i zastrzeżeń „współczesnych Ateńczyków” trzeba pytać siebie o wiarę w zmartwychwstanie:

* Apostoł w Liście do Filipian ostrzega: „Wielu bowiem postępuje jak wrogowie krzyża Chrystusowego. O nich często wam mówiłem, a teraz mówię ze łzami. Ich losem jest zagłada, ich bogiem – brzuch, a ich chwałą – pohańbienie. Myślą oni w sposób przyziemny. Nasza zaś ojczyzna jest w niebie. Stamtąd też oczekujemy Zbawiciela, Pana, Jezusa Chrystusa, który przemieni nasze marne ciało i upodobni je do swego chwalebnego ciała. Dokona tego mocą zdolną wszystko sobie podporządkować” (Flp 3,18-21). Czy wierzymy w takie „przemienienie” – zmartwychwstanie naszego ciała?

* Przed czym przestrzega Benedykt XVI w encyklice O nadziei chrześcijańskiej, kiedy pyta: „Czyż patrząc na współczesne dzieje nie przychodzi nam stwierdzić, że nie uda się stworzyć pozytywnego porządku świata tam, gdzie dziczeją dusze?’ (Spe Salvi 15).

* Jak słuchanie żywego Słowa sprzyja naszemu „przemienieniu” (nawróceniu)?

Dodaj :.własne pytania do refleksji dla innych uczestników.


MÓDL SIĘ!

Dziękujemy Ci, Ojcze, za dar promiennej chwały, którą dałeś Twemu zmartwychwstałemu Synowi. Objawiłeś tę chwałę Kościołowi w Twoim słudze Pawle, tak jak ją objawiłeś wewnętrznie Maryi, Matce Jezusa, Piotrowi i apostołom.
Dziękujemy Ci też za to, że stale przez Twoich świętych objawiasz swą chwałę w historii Kościoła. Dziękujemy Ci za świętych, których poznaliśmy, za tych wszystkich, których pisma i których słowa podtrzymują nas, za tych wszystkich, którzy nas umacniają swoim życiem. Objaw i nam chwałę oblicza Chrystusowego, aby cząstka Twego majestatu promieniowała i w nas samych i abyśmy wewnętrznie przemienieni, mogli poznać Twego Syna, Jezusa, i mogli uczyć innych rozpoznawać Go jako źródło przemiany każdego człowieka. Prosimy Cię o to, Ojcze, przez Chrystusa Pana naszego. Amen.

kard. C. M. Martini


Dodaj :.własną modlitwę zrodzoną ze spotkania z żywym Słowem.


ŻYJ SŁOWEM!

Tygodnik Gość Niedzielny zamieścił wywiad z prof. Johnem Lennoxem, który podjął debatę z innym profesorem Richardem Dawkinsem, autorem książki Bóg urojony. R. Dawkins na 500 stronach swojej książki kpi z religii i z ludzi, którzy w niezrozumiałą dla niego konsekwencją wierzą w Boga. Prof. John Lennox wyznaje: „Dyskusja była ostra, ale traktowaliśmy się po przyjacielsku. Wielka sala na Uniwersytecie Alabama była pełna. Nie widziałem reakcji ludzi, bo oślepiały mnie reflektory telewizyjne. Ale na zakończenie publiczność zareagowała długimi brawami na stojąco - więc, jak sądzę, dyskusja była dla niej jakoś inspirująca. Gazety oceniły, że to była ‘dobra debata’. Uważam, że chrześcijanie powinni rozmawiać z ateistami. Dawkins pisze, że jego celem jest zwiastowanie ateizmu i nawrócenie ludzi na ateizm. Dlatego wychodzi na areopag i głosi swoje poglądy. Sądzę, że chrześcijanie nie mogą się w takiej chwili gdzieś chować Niestety, podejmujemy też przy tej okazji pewne ryzyko, bo, jak Pan pamięta, świętego Pawła na Areopagu wyśmiano” . Dziennikarz zapytał więc: Pana też już to spotkało? Profesor odpowiedział: „Tak, właśnie podczas spotkania z Dawkinsem, ale dopiero pod sam koniec. Swoją drogą to ciekawe: doszło do tego, gdy poruszyłem dokładnie ten sam temat, przy którym Grecy wyśmiali św. Pawła. Otóż wspomniałem coś o Zmartwychwstaniu. I wtedy prof. Dawkins zareagował: No nieee, taki poważny naukowiec, a takie śmieszne rzeczy mówi. Uważam jednak, że mimo tego narażania się na wyśmianie, nie powinniśmy się chować z naszą religią. To nasze zadanie, żeby chrześcijaństwo nie znikło ze sceny” . Jaka jest nasza postawa wobec współczesnych ataków dotyczących tej właśnie prawdy naszej wiary?

Dodaj :.twój dobry czyn, który zrodził się ze Słowa
«« | « | 1 | 2 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg