Setna premiera „Verba Sacra"

Najstarsze modlitwy chrześcijan w językach: aramejskim, hebrajskim, greckim, łacińskim i polskim zaprezentowane zostaną w niedzielę 14 lutego w bazylice archikatedralnej w Poznaniu w ramach cyklu „Verba Sacra – Modlitwy Katedr Polskich”.

Będzie to setna premiera „Verba Sacra” – jak nazywa się recytacja Pisma Świętego i literatury religijnej w wykonaniu znanych artystów w kościołach. Każda prapremiera odbywa się od stycznia 2000 roku w poznańskiej bazylice archikatedralnej, która jest najstarszą katedrą w Polsce.

Teksty będą recytować i śpiewać klerycy ze scholi „Inclina aurem”, istniejącej przy Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu. Każda modlitwa przedstawiona zostanie najpierw w języku oryginalnym, a następnie w języku polskim.

Przy ołtarzu zapłonie 120-centymetrowy paschał opatrzony napisem: „Verba Sacra 2000-2010”, który organizatorzy przedsięwzięcia ufundują jako wotum dziękczynne. Na zakończenie spektaklu każdy otrzyma chleb – co ma symbolizować chrześcijańską ucztę agape, podczas których pierwsi wyznawcy Chrystusa odmawiali modlitwy.

Zgromadzeni w poznańskiej katedrze usłyszą m.in. obszerne fragmenty z „Didache” – jednego z najstarszych utworów chrześcijańskich z pouczeniami moralnymi, przepisami liturgicznymi i modlitwami, który powstał pod koniec I wieku i przypisywany jest apostołom.

„Z okazji jubileuszu można było przygotować wielki show z udziałem ponad 60 znanych gwiazd filmu, teatru i telewizji, którzy wystąpili w naszym projekcie. Ale zrezygnowaliśmy z tego, by poszukać formy medytacji” – powiedział KAI twórca „Verba Sacra”, reżyser Przemysław Basiński.

Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku zmarły przed dwoma laty Gustaw Holoubek recytacją w najstarszej na ziemiach polskich katedrze fragmentów „Księgi Koheleta” oraz „Pieśni nad Pieśniami” w przekładzie „Biblii Poznańskiej”.

Uroczystą prezentację tekstów z okazji obchodzonego w 2000 roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa kontynuowano w kolejnych miesiącach Roku Jubileuszowego, a gdy okazało się, że cieszy się ona dużą popularnością – także w następnych latach.

Biblię i literaturę religijną recytowali m.in. Anna Seniuk, Maja Komorowska, Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Dorota Segda, Andrzej Seweryn, Krzysztof Kolberger, Marek Kondrat, Jerzy Zelnik, Jan Peszek i zmarły rok temu Zbigniew Zapasiewicz.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama