Pismo Święte historią w której objawiał się Bóg

Prawda i natchnienie Pisma Świętego to temat trwającej w Watykanie sesji plenarnej Papieskiej Komisji Biblijnej. Do podjęcia tego zagadnienia skłonił papieskich biblistów rozwój dialogu międzyreligijnego i potrzeba uściślenia genezy ksiąg Starego i Nowego Testamentu. Ich powstanie różni się bowiem radykalnie od genezy świętych pism innych religii – mówi ks. prof. Henryk Witczyk, członek komisji.

„Przedmiotem naszych obrad jest analiza takich fragmentów, w których autorzy biblijni prezentują, w jaki sposób otrzymali objawienie, w jaki sposób poznali, co Bóg chce powiedzieć swojemu ludowi, albo w jaki sposób odkryli, że w tym albo innym wydarzeniu dochodzi do głosu aktywna obecność Boga – powiedział Radiu Watykańskiemu polski biblista. – To jest kwestia niesłychanie ważna. Chcemy pokazać, że Pismo Święte nie powstało w taki sposób, że kilka osób usiadło sobie i napisało co im przyszło do głowy, jakieś piękne myśli, ale jest praktycznie historią, w której Bóg się objawiał ludziom, wchodził z nimi w dialog, jak z Abrahamem czy Mojżeszem, prowadził ich przez całe życie. Ten moment objawienia się Boga w historii konkretnym ludziom jest bardzo ważny, bo to w sposób zasadniczy różni Pismo Święte od wszelkich innych ksiąg wielkich religii” – dodał ks. Witczyk.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja