Fragment książki "Ewangelia według świętego Mateusza, rozdziały 14-28. Nowy Komentarz Biblijny", który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła.
Według deuteronomistycznej tradycji prorockiej Izrael zawsze prześladował swoich proroków (por. Mk 12, 1-9; Łk 13, 31-33). Temat ten był szczególnie podkreślany w Q (Łk 6, 23n; 11, 49-51; 13, 34n). Ówczesne żywoty proroków wymieniały imiona tych, którzy zostali zabici. Wypowiedź świadczy, że groby owych proroków były znane i otaczane czcią przez współczesnych. Istnieją świadectwa faktycznego istnienia owych grobów, chętnie budowanych przez ówczesną arystokrację, która okazywała w ten sposób swoją pobożność. Powstaje jednak pytanie, dlaczego ozdabianie grobów proroków ma być aprobatą dla ich prześladowców. Łukasz, który prawdopodobnie dostrzegał tutaj trudność, rozjaśnił tekst stwierdzeniem, że przeciwnicy aprobują czyny swych przodków. Ale u Mateusza synowie dystansują się od czynów swych antenatów. Prawdopodobnie pierwszy ewangelista pojmuje zachowanie uczonych w Piśmie i faryzeuszów bynajmniej nie jako zdystansowanie się od czynów ojców, ale raczej jako obłudne przysłanianie swej winy. To zaś dlatego, że uczeni w Piśmie i faryzeusze wydatnie się przyczynili do zabicia Jezusa - Proroka oraz do prześladowania chrześcijańskich proroków (5,11n; 23, 34-39). Z tego też powodu ich wypowiedzi z w. 30 są zwykłą obłudą. Wina uczonych w Piśmie i faryzeuszy wyraża się w obecnych czynach, nie zaś w sposobie podejścia do przeszłości.
32. Werset 32. wzywa przeciwników do wypełnienia miary zła. Zdanie jest mocno sarkastyczne. Uczeni w Piśmie i faryzeusze wezwani są do dopełnienia zła swoich ojców, aby niejako Bóg mógł ich surowo ukarać. Uwidacznia się w tych słowach znane w Izraelu przekonanie, że kiedy wina (pogan) osiągnie określony stopień, wyczerpie się łaskawość i wielkoduszność Boga, czas nawrócenia upłynie i nastąpi określony wyrok. Z omawianego wersetu wynika, że zasada ta została odniesiona do Izraela. Poziom zła nie został jeszcze osiągnięty przez poprzednie pokolenia, ale temu pokoleniu pozostało dopełnić miary zła.
33. Werset ten jest nieobecny w tekście paralelnym Łukasza. Przywołuje na pamięć wcześniejsze słowa Jana Chrzciciela (3, 7: przeciw faryzeuszom i saduceuszom; Łk 3, 7: przeciwko tłumowi). Mateusz powtarza je raz jeszcze w 12, 34, kierując przeciwko faryzeuszom. W ten sposób zdanie przywołuje na pamięć czytelnikowi wypowiedź Chrzciciela o tym, że pochodzenie od Abrahama nie zapewnia Bożej opieki na wieczność (3, 9-10), ponieważ Bóg może z martwych kamieni wzbudzić nowy lud i że siekiera przyłożona jest do drzewa, które może być wycięte i w ogień wrzucone. Temat sądu przenika zatem ww. 33-34.
III. Aspekt kerygmatyczny
Siedmiokrotne „biada", występujące wprawdzie już w Q, ale przez ewangelistę Mateusza na nowo uporządkowane, stawia istotne zarzuty uczonym w Piśmie i faryzeuszom, a zarazem kierowanemu przez nich judaizmowi. Perykopa stanowi ostrzeżenie dla wspólnoty kościelnej, a także pozwala jej określić swą tożsamość. Jest ostrzeżeniem, ukazując niebezpieczeństwa, przed którymi wspólnota kościelna nieustannie stoi. Trzeba się liczyć z możliwością, że wrażliwość na to, co istotne, osłabnie oraz że działanie członków wspólnoty skierowane będzie na zewnątrz. Jezusowe „biada" stają się w ten sposób negatywnym odpowiednikiem całego Kazania na Górze, a nie tylko Błogosławieństw. Zarazem omawiana perykopa ukazuje tożsamość wspólnoty. Wspólnota uczniów Jezusa oddziela się od Synagogi.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |