List (nie tylko) do Hebrajczyków

Wydawnictwo W drodze kontynuuje uznaną wśród biblistów i miłośników Pisma Świętego 17-tomową serię Katolicki Komentarz do Pisma Świętego. 14. tomem serii jest komentarz do Listu do Hebrajczyków.

Mary Healy List do Hebrajczyków. Katolicki Komentarz do Pisma Świętego, W Drodze, Poznań 2023.

– Jaki jest sens Jezusowej śmierci na krzyżu? I jakie ma ona znaczenie dla nas? Spośród wszystkich ksiąg Nowego Testamentu właśnie List do Hebrajczyków dostarcza najbardziej dogłębnej i przenikliwej analizy tej tajemnicy, leżącej w samym sercu chrześcijańskiej wiary.(…) List do Hebrajczyków został skierowany do wspólnoty składającej się z chrześcijan zmagających się z rozmaitymi problemami. W przeszłości cechowali się oni żarliwością, lecz doznali zniechęcenia, żyjąc pośród wrogiej im kultury i w zagrożeniu dalszymi prześladowaniami. Niektórzy spośród nich przestali regularnie uczestniczyć w liturgii, a byli też tacy, których kusiło odstąpienie od wiary – czytamy w 14. tomie serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego.

W obecnych czasach mamy do czynienia z podobną sytuacją. Kościół i ludzie, którzy go tworzą zmagają się z szeregiem problemów. Przesłanie Listu do Hebrajczyków pomaga lepiej zrozumieć tę sytuację, odnaleźć się w niej i uzyskać realne pocieszenie.  

Faktem jest, że lektura Listu do Hebrajczyków przysparza problemów. Używane jest w nim dość skomplikowane słownictwo, a jego złożona struktura nie pomaga. Dodatkowo, właściwy mu świat myślowy, w którym istotną rolę odgrywają takie kwestie, jak kapłaństwo, przybytek, czystość obrzędowa i krwawe ofiary, jest czymś obcym dla większości ludzi żyjących w XXI wieku. Wielu katolików zna niestety tylko krótkie urywki tego listu, wykorzystywane w mszalnych czytaniach, nierzadko wyrwane z kontekstu, w który są tak pieczołowicie wplecione.

A jednak uważna lektura Listu do Hebrajczyków z Katolickim Komentarzem do Pisma Świętego pomaga lepiej zrozumieć ważne przesłanie, które z niego płynie. Objaśnienie znaczenia każdego ustępu w kontekście całości tekstu oraz – przede wszystkim – starotestamentowych figur i proroctw, które stanowią dla autora niezbędne tło, pozwalają zrozumieć, jak Boży plan wypełnia się w Chrystusie – umiłowanym Synu.

Publikacja ta ujmuje List do Hebrajczyków „od wewnątrz” Kościoła, czerpiąc z dorobku zarówno współczesnych biblistów, jak i z pism ojców Kościoła i świętych oraz z dokumentów kościelnych.

Redaktorem naukowym polskiego wydania tego tomu serii jest ks. prof. Mariusz Rosik.

O autorze:

Mary Healy – doktor teologii, światowej sławy biblistka, studiowała na Franciszkańskim Uniwersytecie Steubenville, na Katolickim Uniwersytecie Ameryki w Waszyngtonie i Międzynarodowym Instytucie Teologicznym (ITI) w Gaming (Austria). Doktorat z teologii biblijnej obroniła na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. Wykłada Pismo Święte w Wyższym Seminarium Duchownym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Detroit oraz w St. Paul Center for Biblical Theology. Jest pierwszą kobietą powołaną przez papieża do Papieskiej Komisji Biblijnej (2018 r.).

O serii:

Przystępna, praktyczna, rzetelna seria Katolicki Komentarz do Pisma Świętego obejmuje 17 tomów komentarzy do każdego zdania Nowego Testamentu. Jej adresatami są zarówno duszpasterze, jak również osoby szukające pomocy w osobistej lekturze Słowa.
 
O unikalności serii stanowi po pierwsze fakt przytaczania przez autorów osiągnięć biblistów. Nie zagłębiają się oni w dyskusję, ale prezentują wnioski, które są najbardziej uzasadnione i dość powszechnie akceptowane przez biblistów. Po drugie, wskazują na użycie tekstu w tradycji Kościoła. Obficie odwołują się do Ojców Kościoła, Katechizmu i dogmatów. Po trzecie, wyjaśniają tekst tak, by łatwo można było przełożyć go na praktykę życia i modlitwy. Dzięki temu czytelnik nie musi być studentem biblistyki ani teologiem, księdzem czy katechetą, żeby oprzeć się na przystępnej i rzetelnej interpretacji Biblii przeprowadzonej zgodnie z wytycznymi Soboru Watykańskiego II.
 
Oprócz bogactwa merytorycznego poszczególne tomy serii to także przyjazny format, oprawa, skład oraz dwukolorowe wnętrze, pozwalające wyróżnić wybrane elementy dzieła.
 
Więcej informacji o serii Katolicki Komentarz do Pisma Świętego na stronie: kkps.wdrodze.pl.

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg