Przyłóż ucho do Pisma Świętego

- Trzeba nauczyć się pewnej wrażliwości, by w hałasie życia usłyszeć to, co Bóg do nas mówi - radzi ks. D. Leśniak.

Trwa XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny (od 14 do 20 kwietnia). Biskupi i księża zachęcają wiernych do czytania Pisma Świętego. W parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Głubczycach we wtorek i w środę (16 i 17 kwietnia) zorganizowano „wieczorki biblijne”.

- Idea „wieczorku biblijnego” zrodziła się w związku z Tygodniem Biblijnym. Odbywają się w kościele o godz. 19.30, po wieczornej Eucharystii - zaprasza proboszcz ks. Daniel Leśniak.

Zachęca, by zabrać Pismo Święte (można też skorzystać z wersji online), a także by podkreślać, zaznaczać, notować sobie fragmenty, które jakoś zapadną w serce. Zaprasza też na spotkania kręgu biblijnego, odbywające się w każdą środę wieczorem. Krąg istnieje od roku, liczy ok. 20 osób.

Przyłóż ucho do Pisma Świętego   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Przed otwarciem Pisma Świętego obecni zaśpiewali pieśń do Ducha Świętego.

- Mi się udaje od początku uczestniczyć w kręgu biblijnym. Biblię czytałem już wcześniej, a założenie tego kręgu bardzo mnie ucieszyło. Zwykle rozważaliśmy Ewangelię i czytania z nadchodzącej niedzieli. W ich zrozumieniu pomagał komentarz biblijny księdza - później inaczej się to odbierało. Oczywiście, mamy dostęp do komentarzy np. z „Gościa Niedzielnego” czy innych źródeł, ale żywy kontakt z księdzem i innymi osobami to co innego. A dzisiejsze spotkanie było bardziej uroczyste, bo prócz rozważania fragmentów Ewangelii o Ostatniej Wieczerzy, mogliśmy adorować Najświętszy Sakrament. To pięknie się dopełniło: spotkanie z Jezusem Eucharystycznym i Jego słowem na kartach Biblii - opowiadał po wtorkowym „wieczorku” Damian Dobrowolski.

Zaś proboszcz tłumaczy: - Pomysł na krąg biblijny zrodził się z chęci pogłębienia swojej wiedzy i wiary, ale także, by ochronić wiernych przed różnymi błędnymi interpretacjami Pisma Świętego, z jakimi czasem się spotykamy. A poznając słowo Boże można też głębiej przeżywać swoją wiarę, czy ustrzec się przed pokusami.

Przyłóż ucho do Pisma Świętego   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Ks. Daniel Leśniak objaśnia czytane fragmenty Ewangelii.

Opowiada, że każde spotkanie zaczyna się modlitwą do Ducha Świętego, że można zadawać pytania, podzielić się refleksją, czasem uczestnicy zapisują jakieś przemyślenia. Przyznaje, że usłyszenie w hałasie życia Boga, który przemawia w ciszy, wymaga pewnej wrażliwości.

- Trzeba położyć ucho na Piśmie Świętym i wyciszyć w sobie wszelki szum. To nie jest łatwe, bo najpierw przychodzi mnóstwo myśli dotyczących naszego życia. Jest wiele różnych metod słuchania słowa Bożego, każdy może znaleźć taką, która najbardziej mu odpowiada - podkreśla ks. Leśniak.

Przyłóż ucho do Pisma Świętego   Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu.

- Należymy do kręgu biblijnego, więc przyszłyśmy i na te spotkania. Za każdym razem odkrywamy coś nowego o Bogu. Dlatego warto ciągle czytać Pismo Święte. To słowo jest żywe, bardzo aktualne, wciąż możemy z niego czerpać. A nasz proboszcz ma ogromną wiedzę i świetnie prowadzi te spotkania. My nie zawsze wszystko rozumiemy, więc dobrze, jeśli ktoś zwróci uwagę na pewne rzeczy, wytłumaczy - stwierdzają Ela i Aneta z Głubczyc.

- To jest wartość wspólnoty - fakt, że widzę ludzi, którzy tak samo jak ja wierzą w Pana Boga, chcą być blisko Niego, chcą czegoś więcej w wierze i że to samo słowo w każdym inaczej rezonuje. Pan Jezus powiedział, że tam gdzie dwaj albo trzej są zgromadzeni w Jego imię, On jest obecny - podsumowuje proboszcz.

Tydzień Biblijny zakończy w sobotę 20 kwietnia wielkanocny koncert organowy w wykonaniu prof. Jakuba Garbacza z żoną - Joanną Woszczyk-Garbacz (zagra ona na flecie poprzecznym). Całość poprowadzi i opatrzy komentarzem ks. Grzegorz Poźniak, dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Opolu. Rozpoczęcie o godz. 19.15.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg