Refleksja na dziś

Piątek 9 grudnia 2011

Czytania » Rozeznawanie

Jan Chrzciciel i Jezus byli kuzynami. Różnili się między sobą m.in. sposobem postępowania: Jan żył ascetycznie, Jezus szukał towarzystwa ludzi i chętnie z nimi przebywał. Obaj posłani przez Boga – i obaj odrzuceni przez ludzi.

Jeśli czasem nie chcę zmienić swojego postępowania, jeśli nie chcę odwrócić się od zła w moim życiu, wówczas zrobię wszystko, by pozostać ślepą i głuchą na każdego człowieka, którego Pan postawi na mojej drodze. Wykorzystam każdy pretekst, by nie posłuchać Jego słów, by się nad nimi nie zastanowić.

Czemu więc dziwię się, że w moim sercu nie ma pokoju, a moje postępowanie i słowa pełne są niesprawiedliwości wobec bliźniego?

 

Pytania do rachunku sumienia

  1. Jak często odrzucam czyjeś słowa, wzywające do nawrócenia, z powodu osoby, która je wypowiada?
  2. Czy szukam u Jezusa sił, by zmienić swoje myślenie i działanie?
  3. Czy staram się rozeznawać, co lub kto oddala mnie od Jezusa?

 

Budzik adwentowy

„W tym słusznym wyzwoleniu, zespolonym z ewangelizacją, która zdąża do wytworzenia struktur, służących obronie wolności ludzkich, musi zawierać się zabezpieczenie podstawowych praw człowieka, wśród których pierwsze miejsce zajmuje wolność religijna. Właśnie świeżo mówiliśmy o tej bardzo aktualnej sprawie, wskazując na to, „że jeszcze wciąż wielu chrześcijan, dlatego, że są chrześcijanami i katolikami, znosi systematyczny ucisk. Dramat wierności dla Chrystusa i dla wolności religijnej trwa nadal, chociaż pokrywa się go niekiedy szumnymi deklaracjami o prawach człowieka i ludzkiej wspólnoty!” (Evangelii nuntiandi 39).

Czytania mszalne rozważa Elżbieta Krzewińska


 

Piątek 2. tygodnia adwentu

Przeczytaj komentarze | 5 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 helena 09.12.2011 22:05
Daj mi poznać drogi Twoje,Panie i naucz mnie Twoich ścieżek (Ps.25 )

Rozeznawanie--szukanie tego co się podoba Bogu.
0 Ciekielski2 09.12.2011 21:31
Jezus w dziejszej w Ewangeli mowi zeby odrzuci grzech ktory zamyka prawde spisana na kartach ewangeli i nie badzmy jak dzeci ktore grymasza ktorzy chca mie wsystkiego i nie mowmy oszczers na naszych bliznich tak jak Jezusa kory ma slowo zycia wiecznego i Jan Chrzciciela ktory przygotwaj droge zbawicielowi Adwent to czas ktorym uczym sie prady i uczym jak przygotowac droge dla pana przez dobre uczynki
0 Joda 09.12.2011 20:36
(...) "Mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny”.
czytania z dnia (Mt 11,16-19)
1 mama 09.12.2011 16:13
Przecież Pan Jezus równiez żyl ascetycznie- Istnieje błędna opinia, że ascetyzm jest dla mnichów i to w dawnych czasach, albo dla zakonnic odizolowanych od świata, pozamykanych w klasztorach.W prawdziwym ascetyzmie chodzi o doprowadzenie ciała i zmysłów cielesnych do takiego stanu, gdzie dusza rządzi potrzebami ciała i siłą woli umartwia pożądliwości cielesne, aby one nie manipulowały duszą odwracając ją od głosu sumienia.Prawdziwe praktykowanie ascetyzmu nie zależy od warunków zewnętrznych tyle ile zależy od tego co się dzieje wewnątrz człowieka.
"Według ducha postępujcie i pożądliwości ciała nie będziecie wypełniać. Ciało bowiem pożąda przeciwko duchowi, duch zaś przeciwko ciału. One bowiem sprzeciwiają się sobie wzajemnie, abyście nie czynili cokolwiek chcecie. A jeśli Duch wami rządzi, nie jesteście pod Zakonem. Lecz uczynki ciała są jawne, a są nimi: nierząd, nieczystość, bezwstyd, rozpusta bałwochwalstwo, czary, nieprzyjaźnie, swary, zawiści, gniewy, kłótnie, spory, sekty, zazdrości, mężobójstwo, pijaństwo, obżarstwo i tym podobne. A o nich powiadam wam, jak przedtem mówiłem, że ci, co takie rzeczy czynią, Królestwa Bożego nie dostąpią"
- Do Efezjan 4:17-5:12
To ,ze Pan Jezus nie stroniło od ludzi nie oznacza ,ze nie prowadził ascetycznego życia. Nie podjeżdzal do ludzi rydwanem a przychodzil pieszo- o ile pamietam do Jerusalem przyjechal na osiołku Obywdu i Jana Chrzciciela i JEzusa cechuje nadzwyczajna skromnośc, asceza... Jeden żyl na odludziu ,drugi wśród ludzi.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Reklama

Reklama