Refleksja na dziś

Wtorek 6 stycznia 2015

Czytania » Król całego świata

Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. Mt 2

Nie znamy dokładnie tożsamości owych wędrowców. Dla ich określenia  Ewangelista używa greckiego słowa magoi, który zazwyczaj tłumaczy się jako magowie, jednak nie wiadomo co dokładnie oznacza. Może chodzi o uczonych, czy o królów, albo o mędrców. Nie wiemy nawet ilu ich było. Ewangelista także w tej kwestii milczy. Wnioskujemy, że skoro Jezus otrzymał 3 dary, to musiało być ich trzech. Ich imion także nie znamy. To tradycja nadała im imiona Kacper, Melchior i Baltazar.

Niewiele wiemy też o tym skąd pochodzili, poza tym, że przyszli ze wschodu. Nie znamy historycznego podłoża tegoż opowiadania. Jednak dokładnie wiemy, jakie jest jego główne orędzie i przesłanie. Jezusowi  przychodzą oddać pokłon poganie. Bo jest nie tylko królem żydowskim, jest królem całego świata. Aby to uczynić pokonują wiele kilometrów, zmagają się z trudnościami wędrówki, by uczcić Małego Jezusa. By w tym biednym Małym Dziecięciu dostrzec króla i złożyć  Mu hołd.

Czy w moim wpatrzeniu w Jezusa jestem jak owi mędrcy? Pełni ofiarności, zaufania i pokory? Czy dostrzegam w Nim swojego Króla?

 

Czytania mszalne rozważa Aleksandra Kozak

 

modlitwaSERCA SKRZYPI WÓZ

 Wszystkie komentarze »

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama