Refleksja na dziś

Piątek 5 lutego 2016

Czytania » Prawda

Droga Boża jest nieskalana,  słowo Pana wypróbowane w ogniu;  Ps 18

Nie lubimy słuchać prawdy na swój temat. I choć może po jakimś czasie zaczynamy ją uznawać, to jednak długo nas boli. Jak zareagował Herod na prawdę, którą usłyszał od Jana Chrzciciela? Kazał pochwycić Jana i związanego trzymał w więzieniu. Nie chciał jej słuchać, ani uznać, bo musiałby wtedy coś w swoim życiu zmienić.

Bywa, że nawet przy najlepszych intencjach powiedzenia komuś prawdy, ktoś się na nią zamyka, nie słucha jej, obraża się, zrywa kontakt. Czy to znaczy, że należy rezygnować z upominania? Z pewnością nie. Jednak zanim to uczynię, muszę dobrze rozeznać swoje motywacje. Odpowiedzieć sobie na pytanie, czym kieruję się zwracając komuś uwagę? Czy rzeczywiście jego dobrem, czy raczej swoją egoistyczną ambicją? Czy naprawdę zależy mi na czyjejś przemianie, czy też chcę poczuć się lepszą od innych? Jak reaguję, gdy nie osiągam celu? 

 

Czytania mszalne rozważa Aleksandra Kozak

 

Jednego Serca Jednego Ducha Przyjaciela mam - Jednego Serca Jednego Ducha 2009

 

Przeczytaj komentarze | 5 |  Wszystkie komentarze »


Ostatnie komentarze:

0 yeti 05.02.2016 12:26
Rozumiem że to upomnienia na tle religijnym.Mam do Ciebie pytanie:A jak poznajesz ich stan sumienia ,stosunek do morale,relacje z otoczeniem itd itp?. Bo to co piszesz: "rodzina w gruzach"zapaliło mi czerwoną lampkę.Czy nie gardzisz Chrystusem ?-"Kto wami gardzi Mną gardzi". A "rodzina w gruzach" często jest znakiem ,że ktoś w niej posłuchał tego:"Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. 38 Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. 39 Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. ".Zaprowadzić w domu spokój za cenę kompromisu ze złem jest bardzo prosto.
0 yeti 05.02.2016 12:04
Odpowiedź dla moderatora:Nie mogę,gdyż musiałbym zmienić nick a bardzo mi się podoba i jest nawet ewangeliczny.
0 lexa 05.02.2016 11:34
upominanie to delikatny temat. I na ile mamy do tego prawo sami mając sporo na sumieniu? Z obserwacji wiem, że najwięcej pouczeń i tzw. dobrych rad w kategorii tego, co powinniśmy a czego nie, płynie od ludzi, którzy ...no właśnie, są kompletnie na bakier z morale, z własnym sumieniem, z relacjami, a ich rodzina w gruzach, itd.itp. Dla mnie to ludzie zarozumiali ,pyszałki, którzy nadali sobie prawo do ingerowania w cudze życie nie majc pojęcia jak prowadzić się w swoim.
0 yeti 05.02.2016 09:53
Czy brak zamieszczenia mojego wpisu mam rozumieć tak ?:Odejdź z naszej wioski bo nam trzoda potonie w jeziorze .

Od moderatora
Brak zamieszczenia wpisu wynika z cyklu pracy moderatorów. O czym zresztą jest Pan informowany wpisem "Komentarz oczekuje na moderację". Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby się Pan zarejestrował . Wtedy Pana komentarze nie będą na moderację czekały.

wszystkie komentarze >

Uwaga! Dyskusja została zamknięta.

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg