Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »„Nie szkoda nam czasu na Słowo Boże, które było przed czasem i pozostanie na wieki” – tak brzmi ósmy punkt dekalogu uczestników „Śród Biblijnych u Anny” – inicjatywy ks. Wojciecha Węgrzyniaka, krakowskiego duszpasterza ludzi nauki.
„Środy Biblijne u Anny” to cykl spotkań, podczas których rozważane będą – werset po wersecie – księgi Starego Testamentu. Ich inicjator ks. Wojciech Węgrzyniak obliczył, że potrzeba 90 lat, aby w ten sposób przeczytać cały Stary Testament. „Najważniejsze jest to, aby zacząć. Stary Testament jest czytany rzadko, bo ma opinię księgi trudnej a może i niepotrzebnej” – twierdzi kapłan. Inspiracją spotkań są słowa Benedykta XVI, który w adhortacji Verbum Domini napisał, że Stary Testament ma dla chrześcijan niezastąpioną wartość. „Bóg nadal mówi przez Stary Testament i ta część Biblii ciągle jest kopalnią prawd ponadczasowych i bardzo życiowych również dzisiaj” – przekonuje ks. Węgrzyniak, zachęcając do udziału w spotkaniach.
Od 19 października w Kolegiacie św. Anny w Krakowie w każdą środę podczas Mszy św. o godz. 19.30 uczestnicy liturgii będą pochylać się nad fragmentami Starego Testamentu. Rozpoczną od proroka Aggeusza. 20 minutowe kazania mają być rodzajem fachowego, ale i zrozumiałego komentarza biblijno-pastoralnego.
Konferencje z Mszy św. będą nagrywane. Ich odsłuchanie będzie możliwe na stronie www.wegrzyniak.com. Tam również znajdują się bardziej szczegółowe informacje na temat inicjatywy jak również intrygujący „Dekalog uczestników” Śród Biblijnych u Anny.
Po nabożeństwie o 20.30 w ramach Kręgów Biblijnych będą rozważane „Najtrudniejsze przypowieści Jezusa” – m. in. o chwaście czy miłosiernym Samarytaninie. Spotkania te są zarezerwowane dla osób, które zgłosiły się do czterech piętnastoosobowych grup.
Inicjator i prowadzący „Środy Biblijne u Anny” ks. dr Wojciech Węgrzyniak jest biblistą pracującym na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Studia specjalistyczne odbył w Rzymie i Jerozolimie. Jest cenionym rekolekcjonistą oraz duszpasterzem pracowników nauki. Mieszka przy Kolegiacie św. Anny.