Synaj

To nazwa góry, a także krainy i całego półwyspu. Na mapie znaleźć go łatwo - jest jakby łącznikiem dwóch kontynentów, Afryki i Azji. Ma kształt trójkąta.

To nazwa góry, a także krainy i całego półwyspu. Na mapie znaleźć go łatwo - jest jakby łącznikiem dwóch kontynentów, Afryki i Azji. Ma kształt trójkąta.

U jego południowego krańca wznosi się góra, zwana dziś przez Arabów Dżabal Musa, czyli góra Mojżesza (2285 m n.p.m.). Inna dawna nazwa to Horeb. W tej górskiej okolicy Mojżeszowi pasącemu owce ukazał się w płonącym krzewie anioł Boga i polecił mu wyprowadzić Izraelitów niewolonych w Egipcie.

Rok później, po wyjściu z Egiptu, Mojżesz otrzymał tu tablice przykazań, czyli Dekalog, a Bóg zawarł ze swoim ludem przymierze.

Po kilkuset latach do góry Horeb przybył prorok Eliasz, uciekając przed królową Izebel. I tu miało miejsce bardzo wymowne objawienie się Boga. Góra Synaj-Horeb stała się symbolem Starego Przymierza. Wątek ten podjął św. Paweł w Liście do Galatów. W scenie Przemienienia Pańskiego na innej górze, na górze Tabor, spotykają się i Mojżesz, i Eliasz, i Jezus. Przymierze Stare i Nowe stają się czymś jednym.

Nade wszystko jednak w tradycji chrześcijańskiej góra Syjon zapisała się jako miejsce ogłoszenia przykazań Dekalogu. Jest więc uosobieniem ponadczasowego, zakorzenionego w Bogu systemu moralnego.

Otwórz: Wj 19-20; Krl 9,1-14; Ga 4,24N.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.