Biblijne zmagania

Od rana, w całej Polsce odbywają się etapy diecezjalne XVII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła"i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem.   mat. pras. XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła"i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem.

Do konkursowych zmagań na tym poziomie, przystępują uczestnicy z ponad 1,5 tys. szkół ponadgimnazjalnych. W pierwszym etapie wzięło udział 30 tys. osób.

Eliminacje są przeprowadzane w całym kraju. Za ich realizację odpowiadają specjalnie powołani koordynatorzy diecezjalni. Forma przeprowadzenia tego etapu, wszędzie wygląda tak samo. Na podstawie testu pisemnego, siedmioro najlepszych awansuje do części ustnej, by rywalizować o znalezienie się w trójce, która będzie reprezentowała swoją diecezję podczas dwudniowego finału Konkursu, w Niepokalanowie (w dn. 3-4 czerwca 2013).

XVII edycja Konkursu, przebiega pod hasłem "Od wiary Abrahama do wiary Kościoła"i obejmuje Księgę Rodzaju (rozdz. 12 - 50) oraz List Świętego Pawła do Rzymian wraz
z wstępami, przypisami i komentarzami oraz słowniczkiem. Do wiary Abrahama odwołuje się sam św. Paweł, wskazując ją jako wzór  dla chrześcijan (Rz 4). Studium cykli poszczególnych patriarchów (Rdz 12-50)  w aspekcie ich wiary i w kontekście żywej wiary Apostoła Narodów, głoszonej z mocą wspólnocie chrześcijańskiej w stolicy Imperium Romanum (List do Rzymian) pozwoli uczestnikom na odkrywanie dynamizmu wiary, która staje się źródłem optymizmu i entuzjazmu chrześcijan wszystkich czasów – zauważa ks. Wróbel, przewodniczący komisji konkursowej i autor pytań.  

Diecezjalne etapy Konkursu, odbywają się jednocześnie w tym samym dniu, w całej Polsce i wpisują się w przeżywany w tym czasie, V Ogólnopolski Tydzień Biblijny, obchodzony w tym roku pod hasłem „Panie, wierzę, że Ty jesteś Mesjaszem, Synem Bożym” (J 11, 27).

W tegorocznej edycji, po raz pierwszy w historii Konkursu, zaproponowano uczestnikom sięgnięcie do najnowszego przekładu Pisma Świętego Towarzystwa Świętego Pawła (Biblia Paulistów). Tekst ten, będący owocem kilkunastoletniej pracy specjalistów z zakresu lingwistyki i biblistyki zawiera rozbudowane wprowadzenia, przypisy i odnośniki tekstualne. Mamy nadzieję, że lektura tego tekstu pozwoli uczestnikom Konkursu na porównanie go z wieloma „osłuchanymi” passusami pochodzącymi z najbardziej znanej Polakom i wielce zasłużonej Biblii Tysiąclecia oraz umożliwi w ten sposób dynamiczną percepcję Słowa Bożego - mówią organizatorzy z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana". 

Nagrodami w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej, jest kilkanaście indeksów na różne kierunki studiów, m.in.: dziennikarstwo, filozofię, historię, kulturoznawstwo, nauki o rodzinie, historię sztuki czy teologię. Fundują je uczelnie katolickie i świeckie w całym kraju, wśród nich, KUL, UKSW, Uniwersytet  Opolski, Uniwersytet Szczeciński, Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, a od tego roku, także Papieski Wydział Teologiczny we Wrocławiu. Ponadto, finaliści mają szansę wygrania pielgrzymek zagranicznych i innych, ciekawych upominków od sponsorów.

«« | « | 1 | » | »»
  • Savonarola
    16.04.2013 20:35
    No coz,nie zmienia to faktu,ze katolicy sa generalnie bibilijnymi analfabetami i wiekszosc nie potrafi odpowiedziec nawet na tak elementarne pytanie,jak-gdzie w Biblii zapisane jest X przykazan? Inicjatywa konkursu godna pochwaly.Moze mlodsze pokolenie Polakow wezmie sobie do serca slowa Jezusa -idzcie na caly swiat i gloscie Ewangelie,tym bardziej,ze tak wielu mlodych rodakow wyjezdza z kraju.Napisane jest-nie samym chlebem zyje czlowiek,ale kazdym slowem,ktore pochodzi z ust Boga-zycze zatem obfitej strawy duchowej.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.