Biblijny komiks

Nakładem oficyny Vocatio ukazał się światowy bestseller, który sprzedał się już w ponad trzech milionach egzemplarzy.

W przypadku każdej innej chrześcijańskiej książki byłby to powód do dumy i radości. Ale gdy idzie o tę akurat publikację, niektórzy mają wątpliwości.

Niestety, w pewnych kręgach komiks wciąż kojarzy się wyłącznie z uproszczeniami, skrótami i superherosami w rajtuzach. Nie w każdym ze słowniku gatunków i rodzajów literackich znajdziemy też jego definicję.

Niesłusznie. Komiksowa forma jest przecież także sztuką, a na rynku nie brakuje artystycznych dzieł, które określa się mianem powieści graficznych. Zresztą omawiany tu, liczący 800 stron (!) komiks, otrzymał Imprimatur Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, zaś konsultantem wydania był wybitny biblista, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski.

Andre Le Blanc ilustrując „Biblię w komiksie” posłużył się klasyczną, komiksowa kreską i była to bardzo dobra decyzja. W podobny sposób przez dekady rysowano historie o Batmanie, Supermanie, czy Flashu Gordonie, więc młodszy czytelnik, oswojony już z takim ukazywaniem postaci w kadrach, nie odrzuci komiksowej opowieści o Mojżeszu, Janie Chrzcicielu i Chrystusie.

W książce znajdzie także skalę czasową, mapy oraz specjalne strony z dodatkowymi informacjami i ciekawostkami, dotyczącymi m.in. jezusowych przypowieści, kobiet, które odegrały szczególna rolę w Biblii, burzliwych dziejów Izraelitów, czy drogi Dawida na królewski tron.

Komiks Biblii nie zastąpi, ale – podobnie jak filmy animowane, czy rozmaite gry biblijne – może najmłodszych zachęcić do jej lektury, a wydana przez Vocatio publikacja nadaje się do tego znakomicie. Przybliża staro- i nowotestamentalne wydarzenia niczym biblijny przewodnik, czy też barwnie ilustrowane kompendium, z którego spokojnie korzystać mogą i starsi odbiorcy.

***

Mieliśmy dla Państwa konkurs, w którym pytaliśmy o autora tekstów pojawiających się w komiksowych dymkach "Biblii w komiksie". Ten scenarzysta to Iva Horth, a nagrody zostały rozlosowane następująco:

"Biblię w komiksie" otrzymuje Irena  Prochera z Bydgoszczy, natomiast filmy biblijne na DVD wylosowali Łukasz Korczakowski z Ostrołęki i Aleksandra Gut z Nowego Wiśnicza

Gratulujemy, pakiety (zawierające także m.in. koszulki portalu Wiara.pl) prześlemy pocztą

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg