14 mln dolarów za XVII-wieczny psałterz

"Bay Psalm Book", niezwykle rzadki XVII-wieczny zbiór psalmów, jest najdroższą drukowaną książką na świecie. Sprzedano ją we wtorek na aukcji w Nowym Jorku za 14,2 mln dolarów.

Dom aukcyjny Sotheby's, w którym wystawiono na sprzedaż książkę, spodziewał się nawet większej sumy, bo od 15 do 30 mln dolarów.

"Bay Psalm Book" to pierwsza książka wydrukowana w Ameryce Północnej. Wyszła w 1640 roku w nakładzie 1700 egzemplarzy w Cambridge, w ówczesnej brytyjskiej prowincji Massachusetts Bay. Fundusze na jej wydanie zebrano w Anglii, a następnie wszystkie niezbędne materiały - m.in. prasę drukarską i papier - wysłano za Atlantyk. Do dzisiaj zachowało się jedynie 11 egzemplarzy tego psałterza.

Do tej pory najdroższą drukowaną książką świata było dzieło amerykańskiego przyrodnika, ornitologa i malarza Johna Jamesa Audubona pt. "Birds of America". W 2010 roku na aukcji w Londynie czterotomowy komplet sprzedano za 11,5 mln dolarów.

Najdroższą książką w ogólnym zestawieniu, wliczając rękopisy, jest 72-stronicowy notes Leonarda da Vinci, nabyty w 1994 roku przez amerykańskiego miliardera Billa Gatesa za blisko 31 mln dolarów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama