Modlitwa o mądrą wolność

Proponuję dziś sięgnąć po niezwykły psalm. Najdłuższy w psałterzu.

Liczy aż 176 wierszy zebranych w 22 strofy po 8 stychów. Te zaś w kolejnych strofach zaczynają się od kolejnych liter hebrajskiego alfabetu. Kunsztowna konstrukcja...

Treściowo Ps 119 (118) stanowi zbiór sentencji, wyznań, dziękczynień, lamentacji, sławiąc tajemnice i cuda objawionego Prawa Bożego. Jest ono wymieniane jako „prawo” lub 8 jego synonimów w każdym z wierszy.

Gdy psalm ten pojawia się w kościelne liturgii, śpiewane są fragmenty strof pierwszej, trzeciej i piątej. Wersety te stają się wówczas komentarzem i błagalną modlitwą rozwijającą czytanie, którego tematem jest wolność.

Mogę wybierać - ale zdaję sobie sprawę, że wybór powinien być mądry Bożą mądrością. Dlatego liturgia podpowiada nam modlitwę o tę właśnie.

Można ją określić słowami psalmu: droga nieskalana, Prawo Pańskie, Jego (Boże) pouczenia, przykazania, ustawy.

Dalekie jest to od popularnego dziś rozumienia wolności jako swawoli. Ale widać, że też przed dwu i pół tysiącem lat ludzie musieli modlić się o wolność inną niż nieskrępowana swoboda.

Psalm 119 to modlitwa na nasze czasy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.