Kiedy tę pieśń zaśpiewamy?


Tęskny psalm 80 (79) Fragmenty tej pieśni są niczym innym, jak lamentacją ludu, który tak wiele stracił z własnej winy, a był tak bardzo obdarowany przez Boga.

A Bóg jakby cofnął się i ukrył. Niech ludzie robią swoje. Wolność darowaną człowiekowi Stwórca uszanował bardziej, niż sami ludzie ją cenią. Aż przyszedł moment, gdy człowiek zaczął wołać, błagać, lamentować: „Powróć, Boże, wejrzyj z nieba, nawiedź swoją winnicę!”.

Jest to wołanie człowieka, który ziemię chciał urządzać po swojemu, aż okazało się, że zrujnował siebie i świat, sumienie swoje i to, co nazywamy „sumieniem zbiorowym”.

Z wersetów tego psalmu trzeba przypomnieć i te: „Dlaczego jej mury zburzyłeś, tak że zrywa jej grona każdy przechodzący drogą, że niszczy ją dzik leśny, a polne zwierzęta obgryzają?”. Czy to więc Bóg jest przyczyną tych nieszczęść?

Bynajmniej. Autor pieśni i śpiewający ją ludzie rozumieją, że przyczyną jest ich postępowanie. To oni, sprzeniewierzając się prawu Bożemu, zniszczyli mur chroniący ich przed złem i nieszczęściami.

Pieśń sprzed wieków, a tak aktualna w naszej sytuacji. Czas nie tylko tę pieśń śpiewać, ale się zobowiązać: „Już więcej nie odwrócimy się od Ciebie!”.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.