Przypowieść "o bogaczu i Łazarzu" (Łk 16,19-31) znajduje się tylko w Ewangelii Łukasza i jest jedną z najbardziej znanych przypowieści Jezusa.
Łazarz – Bóg wspomaga
Jedyne co miał biedak, to imię – Łazarz. Jego tożsamość jest cała w Bogu. Jest biedakiem, który w zupełności powierza się Jemu. Jego tożsamością jest życie ukryte w Bogu. Bóg bowiem zna pokornych, a nie zna wyniosłych. Jest to jedyne miejsce, w którym Jezus opowiadając przypowieść podaje imię postaci. Osoby bowiem występujące w ewangelicznych przypowieściach zawsze są bezimienne. Służą bowiem jako przykład ogólnej postawy, przyjmowanej przez ludzi.
Występujący w przypowieści bogacz do końca pozostaje anonimowy i może być przedstawicielem różnych warstw społecznych, które w nauczaniu Jezusa spotkały się z krytyką. Biedak jednak jest osobą konkretną i miłowaną przez Boga. Imię Łazarz (hebr. Eleazar) oznacza „Bóg wspomaga”. Anonimowy bogacz cały jest w swych bogactwach, wyłącznie w nich pokłada ufność. Biedak cały jest w Bogu, ma ufność tylko w Nim.
Imię Łazarz pojawia się w Ewangelii Jana i Łukasza. Czy należy łączyć te dwie postacie? Wydaje się, iż Łazarz z trzeciej Ewangelii i Łazarz brat Marii i Marty, to nie jest jedna i ta sama osoba. Można jednak dostrzec w tych dwóch postaciach pewne podobieństwa. Powstaje pytanie skąd te podobieństwa? Czy są zupełnie przypadkowe?
W czwartej Ewangelii, zostaje podkreślone, że „Jezus miłował Łazarza” (J 11,5). Św. Jan wspomina także, iż Łazarz był bratem Marty i Marii (J 11,2), zaś w Ewangelii Łukasza, jako jedynej z Ewangelii synoptycznych, znajduje się perykopa o Marcie i Marii (Łk 10,38-42).
Koniec przypowieści w Ewangelii wg św. Łukasza (Łk 16, 30-31) kończy się tematem zmartwychwstania. Bogacz pragnie, by Abraham posłał do jego braci kogoś ze zmarłych, by ci uwierzyli. A tymczasem czytając przekaz czwartej Ewangelii widzimy, iż nawet wskrzeszenie Łazarza nie zdołało wzbudzić wiary niedowiarków. Jezus wskrzesił Łazarza z martwych, ale fakt ten nie obudził wiary u zaślepionych przywódców żydowskich (J 11,47-53).
Niektórzy wskazują, iż to Jezus celowo podał imię żebraka, by uczynić aluzję do swego cudu wskrzeszenia Łazarza. Inni uważają, że aluzja ta powstała wskutek uzupełnienia Jezusowej przypowieści przez Łukasza albo przez tych, od których Łukasz czerpał informacje.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To radość dla Kościoła w Jordanii i dla całego Kościoła powszechnego.
Garść uwag do czytań na uroczystość Objawienia Pańskiego z cyklu „Biblijne konteksty”.