Dziś wspomnienie św. Marty z Betanii

Siostra wskrzeszonego Łazarza to uosobienie zapracowanych gospodyń.

Marta pochodziła z Betanii, była siostrą Marii i Łazarza, których Chrystus darzył swoją przyjaźnią. Wiele razy gościła Go w swoim domu. Martę wspomina w Ewangelii św. Jan, odnotowując wskrzeszenie Łazarza. Ewangelista opisuje także wizytę Jezusa u Łazarza na sześć dni przed wieczerzą paschalną, gdzie posługiwała Marta. Właśnie z Betanii Jezus wyruszył triumfalnie na osiołku do Jerozolimy w Niedzielę Palmową. Wreszcie w pobliżu Betanii Pan Jezus wstąpił z Góry Oliwnej do nieba. 

Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin. Prowansalska legenda głosi, że po Wniebowstąpieniu Jezusa Żydzi wprowadzili Łazarza, Marię i Martę na statek bez steru i tak puścili ich na Morze Śródziemne. Dzięki Opatrzności wszyscy wylądowali szczęśliwie na wybrzeżu Francji, niedaleko Marsylii. Łazarz miał zostać pierwszym biskupem tego miasta, Marta założyła w pobliżu żeński klasztor, a Maria pokutowała w niedalekiej pustelni. 

W ikonografii św. Marta przedstawiana jest w skromnej szacie z pękiem kluczy za pasem, czasami we wspaniałej sukni z koroną na głowie. Często pojawia się na obrazach również z siostrą, św. Marią.

Dziś wspomnienie św. Marty z Betanii   Johannes Vermeer Chrystus w domu Marty i Marii.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ŚW. MARTA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg