Kodeks Synajski w Internecie

Już 24 lipca 2008 roku w Internecie pojawi się Kodeks Synajski – taką informację można znależć na stronie internetowej www.codex-sinaiticus.net. Kolejne aktualizacje strony zapowiedziano na listopad 2008 i lipiec 2009 roku - wówczas strona ma osiągnąć wersję ostateczną.

Dobiega końca projekt prowadzony przez zespół ekspertów z Wielkiej Brytanii, Europy, Egiptu, Rosji i Stanów Zjednoczonych, którego celem było ponowne zebranie w całość greckiego manuskryptu. Prace zespołu dotyczą czterech sfer: konserwacji rękopisu, stworzenia jego cyfrowych kopii, tłumaczenia oraz opatrzenia komentarzami, które umożliwią zapoznanie się z nim osobom w każdym wieku i o różnym zasobie wiadomości.

Kodeks Synajski jest jednym z dwóch najstarszych zachowanych rękopisów biblijnych (drugim jest Kodeks Watykański przechowywany w Rzymie). Manuskrypt pochodzi z połowy IV wieku, z czasów Imperium Rzymskiego i Konstantyna Wielkiego. Pierwotnie składał się z ponad 1460 kart o wymiarach około 16 x 14 cali (zobacz), na których spisano tekst Starego i Nowego Testamentu (nie zachował się w całości) oraz apokryfy: Pasterz Hermasa i apokryf Barnaby.

Obecnie karty Kodeksu Synajskiego są przechowywane w czterech miejscach: w klasztorze Św. Katarzyny na Synaju, w British Library, na Uniwersytecie w Lipsku oraz w Bibliotece Narodowej w Petersburgu.



Więcej o Kodeksie Synajskim - opis (ang.), zdjęcia: www.bl.uk :.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg