Arcybiskup będzie prowadził blog podczas Synodu Biskupów

Arcybiskup Stanisław Gądecki będzie prowadził swój blog podczas Synodu Biskupów, który 5 października rozpocznie się w Rzymie. Na stronie www.archpoznan.pl/blog Arcybiskup Gądecki będzie dzielił się swoimi spostrzeżeniami na temat obrad synodalnych.

Ma to być swego rodzaju rozmowa, dlatego na stronie internetowej umieszczone zostało zdjęcie z wywiadu radiowego, rozumianego jako rozmowa ze słuchaczami.

XII Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów poświęcone Słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła, rozpocznie Msza św. w Bazylice św. Pawła za Murami w niedzielę, 5 października Arcybiskup Stanisław Gądecki, jako delegat Konferencji Episkopatu Polski, będzie uczestniczył w jego obradach.

Cel Synodu jest w pełni duszpasterski. Biskupi, zgłębiając doktrynę katolicką, będą chcieli umocnić praktykę spotkania człowieka ze Słowem Bożym jako źródłem życia. Synod Biskupów będzie chciał przyczynić się do wyjaśnienia podstawowych aspektów prawdy o Objawieniu, takich jak Słowo Boże, Tradycja, Biblia, Urząd Nauczycielski, które wspierają wzrastanie w wierze, oraz wzbudzić głęboką miłość do Pisma Świętego. Obrady będą trwały do 26 października 2008 roku.

Oprócz Metropolity Poznańskiego, w Zgromadzeniu Synodu Biskupów jako delegaci Episkopatu Polski wezmą też udział Arcybiskup Marian Gołębiewski, Metropolita Wrocławski oraz Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Z nominacji papieża na ojca synodalnego został też powołany Kardynał Stanisław Dziwisz, Metropolita Krakowski. W gronie ekspertów synodalnych znalazł się ks. prof. Waldemar Chrostowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jedną z audytorek będzie Ewa Kusz, przewodnicząca Światowej Konferencji Instytutów Świeckich.

Przewodniczącym-delegatem Zgromadzenia Synodu Biskupów Benedykt XVI mianował trzech kardynałów (przewodniczącym Synodu jest sam Papież). Są nimi Kardynał George Pell, Arcybiskup Sydney w Australii, Kardynał William Levada z USA, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, oraz Kardynał Odilo Pedro Scherer z Brazylii, Arcybiskup São Paulo. Sekretarzem specjalnym Zgromadzenia jest Arcybiskup Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, a relatorem generalnym, którego zadaniem jest wprowadzenie obrad synodalnych poprzez zarysowanie tematyki i zakończenie dyskusji ojców przez jej podsumowanie, Kardynał Marc Ouellet, Arcybiskup Québec i Prymas Kanady".

Arcybiskup Gądecki rozpocznie pisanie blogu w Rzymie, po inauguracji obrad synodalnych. Na razie na stronie www.archpoznan.pl/blog znajduja sie informacje prasowe na temat Synodu, jak również linki do dokumentów Synodu Biskupów.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama