Słowo Boże jest rzeczywistością żywą

„Biblia jest spisanym tekstem natchnionym. Natomiast Słowo Boże jest rzeczywistością żywą” – mówi abp Stanisław Gądecki, wyjaśniając, że przyjęte Słowo Boże pozwala nawiązać żywy kontakt z Chrystusem.

Przewodniczącym Synodu Biskupów jest Papież, który mianował przewodniczących-delegatów i sekretarza specjalnego, którzy odpowiadają za przebieg obrad. Przewodniczącymi-delegatami Zgromadzenia Synodu Biskupów Benedykt XVI mianował trzech hierarchów: kard. George’a Pella z Australii, prefekta Kongregacji Nauki Wiary kard. Williama Levadę oraz kard. Odilo Pedro Scherera z Brazylii. Sekretarzem specjalnym Zgromadzenia jest abp Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, a relatorem generalnym, którego zadaniem jest wprowadzenie obrad synodalnych poprzez zarysowanie tematyki i zakończenie dyskusji ojców przez jej podsumowanie, kard. Marc Ouellet z Kanady. Sekretarzem generalnym Synodu jest abp Nicola Eterović.

W Zgromadzeniu Synodu Biskupów jako delegaci Episkopatu Polski wezmą udział metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki oraz biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Z nominacji Papieża na ojca synodalnego został też powołany kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. W Synodzie weźmie udział jeszcze dwoje Polaków – Benedykt XVI mianował ekspertem zebrania ks. prof. dr hab. Waldemara Chrostowskiego, profesora UKSW, a audytorem zebrania – p. Ewę Kusz, przewodniczącą Światowej Konferencji Instytutów Świeckich.

Podczas Synodu Biskupów abp Stanisław Gądecki będzie prowadził swój blog, na którym będzie się dzielił swoimi spostrzeżeniami na temat obrad synodalnych. Pierwszy wpis na stronie www.archpoznan.pl/blog pojawi się po Mszy św. inaugurującej Synod.

W dniu rozpoczęcia Synodu Biskupów Ojciec Święty Benedykt XVI przeczyta pierwszy rozdział Księgi Rodzaju na antenie włoskiej telewizji publicznej Rai Uno, w ten sposób inaugurując rzymski Maraton Biblijny. Weźmie w nim udział także kard. Stanisław Dziwisz.

Na zakończenie obrad Synodu Benedykt XVI 26 października będzie przewodniczył Eucharystii w Bazylice św. Piotra.

Synod Biskupów to instytucja doradcza powołana do życia przez papieża Pawła VI 15 września 1965 r. To papież zwołuje go, ustala tematy poszczególnych sesji, przewodniczy mu - osobiście lub przez innych - i zamyka. Sesja zwyczajna Synodu Biskupów zbiera się z reguły co cztery lata. Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 r. definiuje synod jako zebranie biskupów, wybranych z różnych regionów świata, którzy gromadzą się w określonych terminach, aby wzmocnić ścisłą więź między Biskupem Rzymu i biskupami, jak również służyć radą Papieżowi w dziedzinie wiary i obyczajów oraz w sprawach związanych z działalnością Kościoła w świecie (kan. 342).

Pierwsza Sesja Zwyczajna Synodu Biskupów (1967) poświęcona była zachowaniu i umocnieniu wiary katolickiej, jej integralności, żywotności, rozwoju, spójności doktrynalnej i historycznej. Kolejne Synody podejmowały m.in. kwestię ewangelizacji we współczesnym świecie (1974), rodzinie (1980), powołaniu i misji świeckich w Kościele i w świecie 20 lat po Soborze Watykańskim II (1987), formacji kapłańskiej (1990) i posłudze biskupów (2001). Papież tradycyjnie podsumowuje każdą Sesję Synodu Biskupów posynodalną adhortacją apostolską.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg