Ekumeniczne Święto Biblii – tak nazywa się kilkudniowy cykl modlitw, dyskusji i imprez kulturalnych poświęconych Pismu Świętemu z udziałem przedstawicieli różnych Kościołów chrześcijańskich – już po raz siódmy rozpocznie się w poniedziałek w Poznaniu.
Organizatorami obchodów Święta Biblii w stolicy Wielkopolski są od początku przedstawiciele sześciu Kościołów zrzeszonych w Poznańskiej Grupie Ekumenicznej. W tym roku do zorganizowania Święta włączył się także Kościół Adwentystów Dnia Siódmego.
„Chociaż należymy do różnych Kościołów, to mamy jeden wspólny fundament. To słowo, które przyniósł nam Jezus Chrystus” – powiedział w środę na konferencji prasowej ks. Tomasz Siuda, współprzewodniczący ze strony Kościoła rzymskokatolickiego Poznańskiej Grupy Ekumenicznej.
„Chcemy mówić o wartości Pisma Świętego w naszym życiu. Dla człowieka będącego w nieustannym pośpiechu, zagubionego, pełnego rozterek Biblia jest bowiem tym, co daje życie” – dodał sekretarz Grupy, pastor Piotr Wisełka z Kościoła zielonoświątkowego, nawiązując do hasła tegorocznego święta, które brzmi: „Ja żyję i wy będziecie żyć”.
Głównym punktem obchodów będzie nabożeństwo ekumeniczne, które w przyszłą środę poprowadzą wspólnie w katedrze metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki i zwierzchnik diecezji pomorsko-wielkopolskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, bp Michał Warczyński.
W ramach pięciodniowego Święta Biblii odbędzie się także ekumeniczne spotkanie młodzieży w kościele św. Wojciecha i panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli środków społecznego przekazu reprezentujących różne wyznania, zatytułowany „Media boją się dobrej nowiny!?”, a także koncert muzyki chóralnej i spektakl teatralny oparty na przypowieściach Jezusa z Ewangelii.
Powstała w 2001 roku Poznańska Grupa Ekumeniczna zrzesza duchownych Kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-metodystycznego, ewangelicko-augsburskiego, polskokatolickiego i zielonoświątkowego. Jej członkowie spotykają się raz w miesiącu, by zastanawiać się wspólnie nad prowadzeniem dialogu ekumenicznego w Wielkopolsce.