Biblijne teksty w 2479 językach

Pojedyncze księgi lub fragmenty Biblii można przeczytać już w 2479 językach i dialektach świata - całościowe przekłady dostępne są 451 językach.

Takie dane opublikował Światowy Związek Towarzystw Biblijnych z Reading w Anglii. Jak podaje portal Jesus.de, przeprowadzone przez organizację obliczenia odnotowały stan na 31 grudnia 2008 roku. Od tego czasu przybyło 13 nowych tłumaczeń całej Biblii oraz 25 przekładów jej fragmentów, w różnych językach.

Szacuje się, że na świecie istnieje 6900 rozmaitych języków. 95 procent ludzkości ma dostęp do Biblii w języku, który rozumie. Rozmaite towarzystwa biblijne z całego świata zajmują się przekładaniem Biblii na języki regionalne i dialekty od ponad 200 lat. Najnowsze tłumaczenia Biblii, to te, które są dostępne w języku Sar z Czadu, Lari z Kongo, Dioula z Burkina Faso oraz Kono z Sierra Leone.

Światowy Związek Towarzystw Biblijnych to organizacja skupiająca 145 towarzystw biblijnych z różnych krajów. Obecnie trwają prace nad przekładami Biblii na 650 kolejnych języków.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama