Najstarszy egzemplarz Biblii już on-line

Uchodzący za najstarszy znany egzemplarz Biblii, zwany Kodeksem Synajskim, jest już dostępny w wersji cyfrowej w internecie.

- Codex Sinaicus to jeden z największych pisanych skarbów świata – oświadczył dr Scot McKendrick z British Library. Wyjaśnił, że ten rękopis sprzed 1600 lat pomaga poznać początki chrześcijaństwa i przynosi wskazówki z pierwszej ręki, pokazujące jak Biblia była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Z liczącego ponad 700 kart greckiego manuskryptu z połowy IV w., ocalało do naszych czasów 400. Zawiera on połowę Starego Testamentu w wersji Septuaginty i cały Nowy Testament. Drugim egzemplarzem Biblii z tej samej epoki jest Kodeks Watykański.

Kodeks Synajski był przechowywany w klasztorze św. Katarzyny do XIX w., gdy niemiecki uczony Konstantin von Tischendorf zabrał go do Europy, aby go opublikować.

Zebranie i cyfryzacja rozproszonych kart Kodeksu, zapisanych obustronnie przez trzech lub czterech skrybów z klasztoru św. Katarzyny na Synaju, jest wynikiem współpracy czterech instytucji, w których są przechowywane jego fragmenty: British Library w Londynie (347 kart), biblioteki uniwersyteckiej w Lipsku (43 karty), biblioteki narodowej w Petersburgu (6 kart) i klasztoru na Synaju (12 kart i 40 fragmentów). Prace trwały od 2005 r.

Tekst Kodeksu jest dostępny na stronie internetowej www.codexsinaiticus.org. Do fotografii każdej karty dołączono grecką transkrypcję zawartego na niej tekstu. Użytkownik może powiększyć fotografie, a także uzyskać niemieckie lub angielskie tłumaczenie niektórych fragmentów tekstu.

Jednocześnie do 7 września w British Library czynna jest wystawa, na której można oglądać oryginalne karty Kodeksu, znajdujące się w posiadaniu tej placówki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama