Uchodzący za najstarszy znany egzemplarz Biblii, zwany Kodeksem Synajskim, jest już dostępny w wersji cyfrowej w internecie.
- Codex Sinaicus to jeden z największych pisanych skarbów świata – oświadczył dr Scot McKendrick z British Library. Wyjaśnił, że ten rękopis sprzed 1600 lat pomaga poznać początki chrześcijaństwa i przynosi wskazówki z pierwszej ręki, pokazujące jak Biblia była przekazywana z pokolenia na pokolenie.
Z liczącego ponad 700 kart greckiego manuskryptu z połowy IV w., ocalało do naszych czasów 400. Zawiera on połowę Starego Testamentu w wersji Septuaginty i cały Nowy Testament. Drugim egzemplarzem Biblii z tej samej epoki jest Kodeks Watykański.
Kodeks Synajski był przechowywany w klasztorze św. Katarzyny do XIX w., gdy niemiecki uczony Konstantin von Tischendorf zabrał go do Europy, aby go opublikować.
Zebranie i cyfryzacja rozproszonych kart Kodeksu, zapisanych obustronnie przez trzech lub czterech skrybów z klasztoru św. Katarzyny na Synaju, jest wynikiem współpracy czterech instytucji, w których są przechowywane jego fragmenty: British Library w Londynie (347 kart), biblioteki uniwersyteckiej w Lipsku (43 karty), biblioteki narodowej w Petersburgu (6 kart) i klasztoru na Synaju (12 kart i 40 fragmentów). Prace trwały od 2005 r.
Tekst Kodeksu jest dostępny na stronie internetowej www.codexsinaiticus.org. Do fotografii każdej karty dołączono grecką transkrypcję zawartego na niej tekstu. Użytkownik może powiększyć fotografie, a także uzyskać niemieckie lub angielskie tłumaczenie niektórych fragmentów tekstu.
Jednocześnie do 7 września w British Library czynna jest wystawa, na której można oglądać oryginalne karty Kodeksu, znajdujące się w posiadaniu tej placówki.