Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Rozważ!
Jezus rozpoczyna swoją działalność zbawczą w rodzinnej Galilei. Okolice jeziora Genezaret są miejscem pierwszych Jego spotkań z tłumami ludzi, łaknących słowa Bożego. Po jednym z takich kazań nad jeziorem, Jezus wsiada do rybackiej łodzi, należącej do Szymona – późniejszego Apostoła Piotra. Wiara tego prostego człowieka zostaje wystawiona na próbę. Jezus żąda od niego rzeczy pozornie bezsensownej: po całonocnej, bezowocnej pracy każe mu "wypłynąć na głębię i zarzucić sieci na połów". Zrozumiały jest początkowy opór doświadczonego rybaka: wykonanie tego dziwnego polecenia naraża go przecież na ośmieszenie i utratę autorytetu zawodowego. Tym większą wartość ma jego wyznanie wiary, wypowiedziane po chwili refleksji: "na Twoje słowo zarzucę sieci!" Rozum oświecony wiarą w moc Jezusowego słowa doświadczy wielkich rzeczy. Od tej chwili łódź Piotrowa będzie symbolem Kościoła Chrystusowego.
Wyznanie Piotra staje się wzorem dla wszystkich wierzących: "wierzę w coś objawił Boże, Twe słowo mylić nie może!". Najważniejsze w całym opowiadaniu są końcowe słowa Jezusa: "Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił". Szymon-Piotr wraz ze swymi towarzyszami, może teraz podjąć dojrzałą odpowiedź: "zostawili wszystko i poszli za Nim". Nie dokonało się to od razu; wiara jest procesem długotrwałym i potrzebuje oparcia we wspólnocie. Ewangeliczny tekst wyraża dynamikę tego procesu: od pierwszej reakcji Piotra ("odejdź ode mnie, Panie") do końcowej decyzji wspólnoty. "Swoją barkę pozostawiam na brzegu; razem z Tobą nowy zacząć chcę łów!" Aby stać się uczniem Jezusa, trzeba jednak "zostawić wszystko". Co to konkretnie znaczy, powie Ewangelista w opisie następnego powołania. Teraz nasuwają się inne pytania:
• Dlaczego Jan Paweł II zachęca wszystkich chrześcijan by na progu nowego tysiąclecia spojrzeli w przyszłość "ufając słowu Chrystusa: Duc in altum! ("Wypłyń na głębię")"? (TMA 15). Jak należy rozumieć to papieskie wyzwanie?
• Z czym wiąże się naśladowanie Chrystusa?
• Psalmista podpowiada, że szczęśliwy jest człowiek, który "nie idzie za radą występnych..., lecz w Prawie Pańskim upodobał sobie i rozmyśla nad nim dniem i nocą" (Ps 1). Czy jest to zachęta do wytrwałej lektury słowa Bożego? Jaka jest rola Biblii w naśladowaniu Chrystusa?
Przyślij swój komentarz
Módl się!
Spraw Boże,
by spłynęło Twoje Słowo
mocne jak potok, które nawadnia dolinę.
Świeże
jak strumyk wśród topoli.
Szerokie,
jak wielka rzeka.
Potężne
jak wielki wodospad
spadający ze skały.
abp Mario Magrassi OSB
Modlitwa przysłana przez internautkę:
Moja łódź życia - czy płynie ze mną Chrystus, a jeśli nie to zaproszę Go do mej łodzi i wsłuchiwać się będę w ciszy z całą ufnością w Jego polecenia, w powierzone mi zadania, chociaż wydawałyby mi się niezrozumiałe na pierwszy rzut oka i powtarzać będę w formie prośby "bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi" bo Ty wszystko wiesz, Ty wiesz co jest dla mnie dobre. Ja wiem że to są Twoje sprawy, a ja jestem tylko narzędziem, którym sie posługujesz, i muszę się starać aby powierzone zadanie wykonać najlepiej jak umiem. Czy ja jednak jestem gotowa wszystko zostawić i iść za Tobą, zostawić moje troski które mnie dołują, które niejednokrotnie przesłaniają mi Ciebie - ja sama z siebie nic nie mogę, ale z Tobą wszystko.
Wanda
Dodaj modlitwę
Żyj Słowem!
BANK DOBRYCH NOWIN: Przyślij dobrą nowinę
Strona Główna Materiałów Szkoły Słowa Bożego :.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |