Konspekty katechez o 8 błogosławieństwach
Temat: Ile warto?
Cele: Uczeń wie, że męczeństwo za wiarę jest drogą do świętości; rozumie, ze może ofiarowywać Bogu drobne przykrości związane z wyznawaniem wiary; potrafi wyjaśnić w jaki sposób może pomagać prześladowanym za wiarę
Metoda: opracowanie ematikonów, zdań niedokończonych
Pomoce: kartka A4 dla grupy, napis „szczęśliwi”
1. Wprowadzenie: Wielokrotnie już posługiwaliście się komunikatorem gg czy wysyłaliście maila. W tych programach, aby jak najbardziej skrócić przekazywaną informację opracowano szereg ematikonów, czyli małych rysuneczków. Chciałabym, abyście teraz w grupie spróbowali zaprojektować taki rysunek do słowa prześladowany.
2. Prezentacja: Uczniowie przyklejają swoje rysunki do tablicy przybliżając jego treść (różne formy prześladowania). Na zakończenie nauczyciel dokleja u góry słowo „szczęśliwi”
3. Podsumowanie: Oczywiście w takim zestawieniu wygląda to całkiem bez sensu i każdy, kto nie wie, o czym rozmawiamy może pomyśleć, że siedzi tu grupa ludzi niezrównoważonych psychicznie.
4. Wprowadzenie: Zatem pójdźmy dalej, aby nikt nas nie posądził o masochizm. Posłuchajcie: Błogosławieni, którzy cierpią prześladowanie dla sprawiedliwości, albowiem do nich należy królestwo niebieskie /Mt 5,10/ Przypomnę teraz tylko to o czym już była mowa, że „Sprawiedliwość" w tym miejscu oznacza postępowanie człowieka odpowiadające woli Boga. Każdy z nas bez trudu mógłby podać przykłady ze starożytności mówiące o prześladowaniu chrześcijan, ale spróbujmy się zastanowić, kim dzisiaj jest „prześladowany dla sprawiedliwości”. Uczniowie na kartkach kończą zdanie: prześladowanym dla sprawiedliwości jest…..
5. Prezentacja: Kartki zawieszamy w różnych miejscach, uczniowie przechodzą i czytają wypowiedzi kolegów
6. Podsumowanie: Każdego z nas może dotknąć większe lub mniejsze „prześladowanie” ze względu na podejmowane próby życia wg woli Bożej, ze względu na wiarę w Chrystusa i co wtedy?
7. Wprowadzenie: Jak powinniśmy się zachować, kiedy ktoś z nas się wyśmiewa, kpi czy wreszcie nam dokucza? Jak powinniśmy się zachować, kiedy widzimy takie działania w stosunku do innych osób? Czy wreszcie jak możemy pomóc tym, którzy cierpią z powodu wyznawanej wiary?(rozmowa kierowana z uczniami na wskazane temat dążąca do wypracowania celu katechezy)
8. Podsumowanie: Przez wszystkie wieki w Kościele byli ludzie, którzy nie wahali się oddać swojego życia dla Chrystusa. Męczennicy i dzisiaj uczą nas, że dla wprowadzania woli Bożej w naszym życiu warto poświęcić bardzo wiele.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |