Komentarze biblijne do czytań liturgicznych.
Tekst i komentarz z Komentarza Żydowskiego do Nowego Testamentu. David H. Stern. Oficyna Wydawnicza Vocatio. Warszawa 2004
II CZYTANIE
Zawsze modlimy się za was, aby nasz Bóg uczynił was godnymi Jego powołania i przez swą moc wypełnił każdy wasz dobry zamysł i każdy czyn płynący z waszej ufności. W ten sposób imię naszego Pana Jeszui będzie uwielbione w was, a wy w Nim, zgodnie z łaską naszego Boga i Pana Jeszui Mesjasza. Lecz w związku z nadejściem Pana naszego Jeszui Mesjasza i naszym wspólnym zgromadzeniem się na spotkanie z Nim prosimy was, bracia, abyście się nie dali łatwo zbić z tropu w swoim myśleniu ani zaniepokoić się z powodu już to ducha, już to wygłoszonego orędzia, już to listu rzekomo od nas, twierdzącego, że Dzień Pana już nadszedł. Nie pozwólcie, żeby was kto zwiódł w jakikolwiek sposób.
(2 Tes 1,11-2,2)
2,3a Błędna informacja może pochodzić od jakiegoś ducha innego niż Duch Święty (zob. 1 Tes 5,19-22; 1 J 4,1; 1 Królewska 22,22-23), z wygłoszonego orędzia, czyli kazania albo nauczania, albo też z listu rzekomo od nas, a de facto fałszywego (o uwiarygodnieniu tego listu przez Sza'ula - zob. 3,17zK). To ostatnie wyrażenie można też przetłumaczyć jako "listu od nas, rzekomo twierdzącego [...]" - wówczas Sza'ul miałby na myśli swój autentyczny list, być może Pierwszy do Tesaloniczan, który mylnie zinterpretowano, sugerując, że Dzień Pana już nadszedł. Choć o podobnym błędzie mowa w 2 Tm 2,14-18, trudno wprost pojąć, że naukę Sza'ula z 1 Tes 1,10; 3,13, a zwłaszcza z 4,13-5,4, można było fałszywie zinterpretować w taki sposób. Tak czy inaczej - nie pozwólcie, żeby was kto zwiódł (por. 2 Kor 4,1-2zK).
EWANGELIA
Jeszua wszedł do Jericha i właśnie przez nie przechodził, gdy zjawił się pewien człowiek imieniem Zakkaj, przełożony celników i człowiek zamożny. Usiłował dojrzeć, kim jest Jeszua, ale będąc niewielkiego wzrostu, nie był w stanie z powodu tłumu. Pobiegł więc naprzód, wspiął się na drzewo figowe, aby Go zobaczyć, bo Jeszua miał za chwilę tamtędy przechodzić. Kiedy doszedł do tego miejsca, spojrzał w górę i powiedział do niego: "Zakkaju! Pośpiesz się! Zejdź, bo muszę dziś zatrzymać się w twoim domu!". Zszedł jak najśpieszniej i przyjął Jeszuę z radością. Wszyscy, którzy to widzieli, sarkali: "Poszedł i został gościem grzesznika". Lecz Zakkaj wstał i powiedział do Pana: "Spójrz, Panie, połowę wszystkiego, co posiadam, daję ubogim, a jeśli kogoś oszukałem, to zapłacę mu cztery razy tyle". Jeszua powiedział do niego: "Dziś zbawienie przyszło do tego domu, ponieważ człowiek ten też jest synem Awrahama. Bo Syn Człowieczy przyszedł, aby odszukać i ocalić to, co zginęło".
(Łk 19,1-10)
2. Zakkaj. Ironia sytuacji - imię to po hebrajsku oznacza "niewinny". Na temat celnika zob. Mt 5,46.
8. Cztery razy tyle. Kiedy ktoś przyznawał się do oszustwa i chciał dobrowolnie za nie zadośćuczynić, Tora wymagała, aby zwrócił skradzioną ilość powiększoną o 20 procent (Kapłańska 5,20-24 [6,1-5]; Liczb 5,5-7). Przyłapany złodziej musiał zapłacić swej ofierze podwójnie (Wyjścia 22,3.6 [4.7]), ale ten, kto kradł rzeczy podstawowe i nie okazał żalu, musiał zapłacić czterokrotnie (Wyjścia 21,37 [22,1]; 2 Samuela 12,6). Zakkaj, całkiem skruszony, nie tylko przyznał, że był bezlitosny i okrutny, ale i dobrowolnie nałożył na siebie zobowiązanie zapłacenia całego zadośćuczynienia wymaganego przez Torę za takie czyny.
9. Zbawienie.Hebrajskie jeszu'a, żeńska forma imienia samego Jeszui. Mamy więc do czynienia z grą słów: Jeszua-zbawienie faktycznie przyszło do tego domu (por. 2,30zK; Mt 1,21zK).
10. Odszukać [...] to, co zaginęło, jak w rozdz. 15 oraz jako echo Ezechiela 34,16, opisującego, jak Bóg szuka swych zaginionych owiec.
------------------------------------
Awraham - Abraham
Jericho - Jerycho
Zakkaj - Zacheusz
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |