Na 4 Niedzielę Adwentu C z cyklu "Wyzwania".
więcej »Podstawowe informacje związane z geografią Ziemi Świętej
WAŻNIEJSZE GÓRY PALESTYNY
Synaj - góra na półwyspie o tej samej nazwie, a także otaczający ją obszar pustynny. Do góry Synaj dotarli Izraelici po trzech miesiącach od wyjścia z Egiptu i rozbili tutaj obóz. Na górze Synaj Bóg przekazał Mojżeszowi Dziesięć Przykazań i inne prawa. Identyfikacja góry nie jest całkowicie pewna. Był to prawdopodobnie jeden z dwóch szczytów:, Gebel Musa lub Ras es Safsafeh w południowej części półwyspu.
Syjon - ufortyfikowane wzgórze, które Dawid odebrał Jebuzytom, by ustanowić tam stolicę - Jerozolimę. Pierwotnie zamek w Jerozolimie. Nazwa ta często występuje w psalmach i używana jest przez proroków. Po przeniesieniu tam Arki Przymierza czczono Syjon jako górę świętą - mieszkanie Boże. Z czasem rozciągnięto tę nazwę na całą górę, a nawet na miasto Jerozolimę ("Córa Syjonu"). W NT antytypem Syjonu jest królestwo Chrystusa - Kościół
Horeb - "suchy", "samotny" - druga nazwa biblijna góry Synaj, miejsce otrzymania Przykazań i zawarcia przymierza między Bogiem a Jego ludem. Tu również Bóg ukazuje się Eliaszowi.
Moria - góry, na które został wezwany Abraham, by złożyć tam ofiarę ze swojego syna Izaaka. Autor 2 Księgi Kronik pisał, że Świątynia Salomona w Jerozolimie usytuowana była na górze Moria (Samarytanie twierdzą, że miejscem ofiary Abrahama nie była Jerozolima, lecz góra Garizim)
Karmel - łańcuch wzgórz ciągnący się do Morza Śródziemnego, z którym styka się w pobliżu dzisiejszej Hajfy. Z nadejściem wiosny zdobiła go bogata roślinność, którą latem wypalało słońce. Starożytne miasto Megiddo strzegło jednej z przełęczy w tym paśmie. Na górze Karmel (535 m n.p.m. w najwyższym punkcie) Eliasz, prorok Jahwe, zmierzył się z potępionymi przez siebie prorokami Baala. Przypuszcza się, że Elizeusz następca Eliasza - na tej górze miał swoją siedzibę
Góra Karmel
Góra położona nad Morzem Śródziemnym. Przeciętna wysokość pasma Karmelu wynosi 460 – 450 m. n.p.m. Najwyższy szczyt pasma Karmelu wynosi 548 m n.p.m. Oddziela ona Równinę Akko od Równiny Saron. Jest to miejsce wyjątkowo piękne, słynne z ogrodów i sadów owoców cytrusowych.
Karmel znaczy z hebr. "Ogród". Łańcuch wzgórz ciągnący się do Morza Śródziemnego, z którym styka się w pobliżu dzisiejszej Hajfy. Z nadejściem wiosny zdobiła go bogata roślinność, którą latem wypalało słońce. Starożytne miasto Megiddo strzegło jednej z przełęczy w tym paśmie. Na górze Karmel (535 m n.p.m. w najwyższym punkcie) Eliasz, prorok Jahwe, zmierzył się z potępionymi przez siebie prorokami Baala. Przypuszcza się, że Elizeusz następca Eliasza - na tej górze miał swoją siedzibę.
Tabor - stroma góra o wysokości 550 m n.p.m. leżąca na nizinie Jizreel. Miejsce, gdzie Barak zgromadził wojska w czasach Sędziów. W nowym testamencie na Taborze miało miejsce przemienienie Jezusa.
Hermon - góra położona na granicy Libanu i Syrii, o wysokości około 2750 m n.p.m. W Biblii nazywana jest również Sirion. Na szczytach Hermonu nieomal przez Gafy rok leży śnieg. Topniejący śnieg i lód stworzyły główne źródło rzeki Jordan. Góra Hermon w pobliżu Cezarei Filipowej być może jest tą "wysoką górą", gdzie uczniowie ujrzeli Jezusa w całej Jego chwale. Nazwą Hermon określa się też łańcuch górski w północnej Palestynie. Łańcuch ten posiada trzy szczyty, a jego fenicka nazwa brzmi Sirion.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |