Fragment książki "1-2 List do Tesaloniczan. NT XIII" który publikujemy za zgodą Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła
Podobna myśl występuje w 1 Tes 3,13. Kogo Apostoł ma na myśli? Kim będą ci święci? Czy Autor ma na myśli aniołów czy też chrześcijan, a może jednych i drugich? Problem ten od dawna wzbudza dyskusję uczonych.
1. Większość egzegetów przyjmuje pierwszą możliwość. Przemawiają za nią następujące argumenty, a) Znaczenie słowa święci trzeba ustalić przede wszystkim w oparciu o termin hebrajski. W literaturze starotestamentalnej i pozabiblijnej (judaistycznej) - aniołowie określani są często jako święci. W Starym Testamencie święci to aniołowie (Hi 15,15; Ps 89,6.8; Am 4,2; Syr 42,17). Podobnie jest także w tradycji judaistycznej począwszy od Deuterozachariasza (Za 14, 5). Niekiedy aniołowie, członkowie dworu niebieskiego (HenEt 1,9; 9,3), nazywani są świętymi, b) W Nowym Testamencie jest mowa o tym, że Chrystus pojawi się na sądzie ostatecznym w otoczeniu aniołów (por. Mk 8, 38; Mt 24, 31; 25, 31; Łk 12,9; 1 Tes 4,16; 2 Tes 1,7). c) W. 10 jest przykładem adaptacji teofanii biblijnych oraz pozabiblijnych do paruzji Chrystusa. Podobnie jak Bogu towarzyszy Mu dwór aniołów. Mamy tutaj starotestamentalny cytat przeniesiony z Boga na Chrystusa. Zdanie przypomina Ps 88, 8 (LXX): „Bóg jest uwielbiony w radzie świętych", gdzie świętymi są aniołowie. Mamy więc tutaj tradycyjne ujęcie i tematy orędzia eschatologicznego, Apostoł zaczerpnął je z wielkiej, judaistycznej tradycji apokaliptycznej poprzez judaizm faryzejski. d) Mamy tutaj także do czynienia z tradycyjnym obrazem zaczerpniętym z liturgii, gdzie świętymi nazwani są aniołowie. Dlatego uzasadnione jest, aby w omawianym tekście identyfikować świętych ze świętymi aniołami.
2. Czy jednak do tej interpretacji nie należy dorzucić pewnego uzupełnienia? Opis przyjścia Chrystusa nie wyklucza, że obok aniołów będą mu także towarzyszyć sprawiedliwi, którzy wcześniej umarli. Ten pogląd można jednak traktować jako kompromis wobec obu pozostałych opinii.
3. a) W judaistycznej apokaliptyce żydowskiej i judeo-chrześcijańskiej termin święci odnosi się często do sprawiedliwych ludu Bożego (por. Dn 7,1; Ap 13,7; 20,9; 22,21). b) Paweł nigdy nie nazywa aniołów świętymi. W zachętach zawsze chodzi mu o chrześcijan (Rz 1,7; 8,27; 12,3; 15, 25. 26. 31; 16,2.15; 1 Kor 1,2; 6,1.2; 14,33; 16,1.15; 2 Kor 8,4; 9,1.12; 13,12; Flp 1,1; 4,22; Kol 1, 2. 4. 12. 26; Flm 5,7). c) Omawiając w. 10, trzeba przypomnieć 1 Tes 4,14, gdzie Paweł pisze wyraźnie o wprowadzeniu z Chrystusem tych, którzy umarli w Jezusie, d) Ponadto wzmianka o świętości Tesaloniczan w 1 Tes 3,13 pozwala domyślać się, że święci - to właśnie doskonali chrześcijanie. Widać wyraźne powiązanie wzmianki o świętych, którzy pojawią się z Chrystusem w czasie paruzji, z wezwaniem do świętości, skierowanym do wierzących. Przypominając o świętych w chwili paruzji, Paweł zmierza do ściśle określonego celu. Chce uzasadnić zachętę do świętości, skierowaną do wszystkich wierzących, e) Paralelizm pierwszej części w. 10 z następną, gdzie jest mowa o podziwie tych, którzy uwierzyli, domyślnie Ewangelii, występuje w przeciwieństwie do tych, którzy są jej nieposłuszni z powodu braku wiary (w. 8b). f) Występuje tutaj antycypacja myśli, która pojawi się w 2 Tes 1,12, gdzie jest mowa o uwielbieniu imienia Pana w was. Powyższe argumenty przemawiają za tym, że święci z w. 10 to sprawiedliwi chrześcijanie.
2 Tes 1,10 podkreśla, że w wierności wierzących Pan zostanie uwielbiony. Chodzi tutaj o dwa akty tej samej rzeczywistości: epifanię i aklamację. Wierzący będą Pana wielbić i podziwiać Jego triumf. Ale ten triumf potwierdzi także, że ich droga wiary nie była błędem i pomyłką. Z tego też względu zapomną o swoich utrapieniach (2 Tes 1, 4. 6. 7a). Niektórzy egzegeci uważają, że trzeba przyjąć sens: przez. Chodzi więc o rodzaj owacji, jaka spotka przychodzącego Chrystusa, ze strony tych, którzy będą należeć do Niego. W tym wypadku Autor podkreślałby ich aktywną rolę w chwili przyjścia Chrystusa. Wydaje się, że najbliższe myśli Apostoła jest w tym wypadku równocześnie pierwsze i drugie tłumaczenie. Autor listu chce bowiem powiedzieć, że Chrystus pojawi się w chwale nie tylko po to, być dać wyraz potędze i mocy (por. 2 Tes 1,9), lecz również w tym celu, aby wierzących uczynić uczestnikami tej chwały (por. 2 Tes 1,12; 2,14). Chwała jest więc równocześnie synonimem najwyższego dobra eschatologicznego, a Chrystus w dniu sądu objawiający się w chwale będzie uwielbiony zarówno pośród, jak i przez swoich świętych.
aktualna ocena | 3,73 |
głosujących | 34 |
Ocena |
bardzo słabe
|
słabe
|
średnie
|
dobre
|
super
To radość dla Kościoła w Jordanii i dla całego Kościoła powszechnego.
Garść uwag do czytań na uroczystość Objawienia Pańskiego z cyklu „Biblijne konteksty”.