Tak jak na Synaju ogień Ducha Świętego, który zstępuje do serc, sprawia, że stają się one zdolne do przyjęcia królestwa Bożego
Inny Targum z I wieku w interesujący sposób wyjaśnia chrześcijańską Pięćdziesiątnicę w wieczerniku; mam tu na myśli przekład Psalmu 68 *.
Interpretacja całego tego psalmu wiąże go ze zstąpieniem Tory na Synaj. Można z niej wyczuć, jak głęboko zakorzeniona jest pierwsza chrześcijańska Pięćdziesiątnica w przymierzu mojżeszowym. „Boże, gdy dawałeś Torę Twemu ludowi, niebo zesłało deszcz przed Panem. Gdy dom Izraela usłyszał głos Twojej mocy, serce w nim zadrżało; Ty zesłałeś na nich ożywczą rosę i dobroczynny deszcz na Twoje dziedzictwo, i zgromadzenie wyczerpane umocniłeś, że wróciło w nich życie." Duch Święty daje życie rodzącemu się Kościołowi.
Izrael otrzymujący Torę przyrównywany jest do „obozu aniołów", do Bożego biedaka. „Pan dał słowa Tory swojemu ludowi, Mojżesz i Aaron ogłaszali dobrą nowinę słowa Bożego wielkim wojskom Izraela."
Zgromadzenie Izraela przyrównywane jest do Gołębicy „okrytej obłokiem Szechiny". Góra Moria, wybrana, by na niej zbudować „Bet haMikdasz”, zestawiona z górą Synaj, wybraną „dla nadania Tory". W wieczerniku w dzień Pięćdziesiątnicy obie te święte góry łączą się w darze Ducha zesłanego przez Jezusa.
„Rydwanów Bożych jest tysiące tysięcy, iskrzących się ogniem". Mojżesz „rozdaje dary synom człowieczym", a na tych, „którzy się nawracają, spoczywa Szechina chwały Pana". Dar Ducha Świętego otrzymują również prozelici, tak jak to się stanie i później, o czym mówią Dzieje Apostolskie.
„Wstąpiłeś na wyżynę, Mojżeszu, proroku, wiodąc ze sobą jeńców, nauczyłeś słów Tory". A święty Paweł mówi: Każdemu zaś z nas została dana łaska według miary daru Chrystusowego. Dlatego mówi Pismo: „Wstąpiwszy do góry wziął do niewoli jeńców, rozdał ludziom dary" (Ef 4,7-8). Święty Paweł cytuje tutaj nie Septuagintę, lecz Targum, co wskazuje, że znał bardzo dobrze interpretację rabiniczną Psalmu 68, taką, jaka jemu została przekazana. Odnosi ten werset do Chrystusa wstępującego do nieba, wiodącego w swoim orszaku pokonane moce, ustanowionego Panem wszechświata i rozdzielającego dary Ducha swemu Kościołowi. W teologii Zesłania Ducha Świętego Paweł zestawia więc, wychodząc od tradycji rabinicznej, Matan Tora i dar Ducha Świętego.
---------------------------------------
* Tekst Psalmu 68 uszkodzony i zniekształcony, stąd przekłady i komentarze różnią się miedzy sobą. Przytoczony fragment (w. 9-19) przedstawia wersję podaną przez Autora, dość znacznie odbiegającą od polskiego przekładu przyjętego w Biblii Tysiąclecia (przyp. tłum.).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |