według teologii świętego Pawła
W Liście do Rzymian Paweł pogłębia swoją naukę. „Sprawiedliwość Bożą" rozumie teraz jako wydarzenie Objawienia. Wskazują na to 1,17 i 3,21. Oba te miejsca dowodzą pewnych przesunięć w jego refleksji, a tym samym podkreślają doniosłość sprawiedliwości Bożej rozumianej teraz jako Objawienie. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, że w Liście do Galatów tego tematu w powiązaniu z usprawiedliwieniem Paweł nie poruszał, (zob. jednak 2 Kor 5,21).
Objawienie sprawiedliwości Bożej położyło kres powszechnej, obejmującej żydów i pogan, sytuacji grzechu. „Ale teraz jawną się stała sprawiedliwość Boża niezależna od Prawa, poświadczona przez Prawo i Proroków. Jest to sprawiedliwość Boża [dostępna] przez wiarę w Jezusa Chrystusa" (Rz 3,21 n). Nie ma najmniejszej wątpliwości, że przez to wydarzenie Objawienia Apostoł rozumie konkretnie krzyż i wskrzeszenie Jezusa Chrystusa. Jest to wydarzenie z przeszłości, które nie przestaje oddziaływać na teraźniejszość (perf. pass. πεφανέρωται). Bóg dokonał go w Jezusie Chrystusie. Ponieważ kilka linijek dalej Paweł przytacza objaśniane już zdanie zaczerpnięte z tradycji „Jego to Bóg ustanowił narzędziem przebłagania...", tutaj może się ograniczyć do takiego abstrakcyjnego sformułowania. Można nawet przypuszczać, że właśnie ta tradycyjna wypowiedź doprowadziła go do pojmowania usprawiedliwienia jako Objawienia. Ponieważ ta wypowiedź mówiła o jawnie dokonanym przez Boga dziele pojednania, Apostoł objaśnia je jako wyjście Boga z Jego ukrycia. Termin „Objawienie" należy tu rozumieć w ścisłym znaczeniu: oznacza on coś, czego człowiek nie mógł poznać własnymi siłami, co musiało mu zostać ukazane przez Boga. Wydarzenie Objawienia było czymś analogicznym do tego, co Paweł przeżył pod Damaszkiem kiedy Bóg objawił w nim swego Syna (Ga 1,16). I o tym także należy pamiętać, gdy Apostoł mówi o Objawieniu.
Jako Objawienie sprawiedliwości Bożej krzyż i zmartwychwstanie doprowadzają do zakończenia starego eonu i początku nowego oraz usuwają różnice dzielące żydów i pogan, których jedność Paweł dostrzegał już w kondycji grzechu. Ponieważ wszyscy zgrzeszyli i są pozbawieni chwały Bożej, nie ma już miedzy nimi różnicy (Rz 3,22 n). Wprowadzony tu termin „chwała" można rozpatrywać także w pozytywnym powiązaniu ze sprawiedliwością. Ale różnica została usunięta przede wszystkim w tym znaczeniu, że wszyscy mają taki sam dostęp do sprawiedliwości Bożej, czyli do wiary, a Prawo jako droga zbawienia przestało się już liczyć. „Bez Prawa" znaczy tyle samo co „po usunięciu Prawa". Prawo nadał może pełnić prorocką rolę świadka. Sprawiedliwość Boża jest dostępna dla wszystkich i przestała być związana z jednym tylko narodem. Akcentowany przez Apostoła uniwersalizm otrzymałby w tym miejscu szczególny wydźwięk, gdyby można było założyć, że wypowiedź tradycji mówiąca o ukazaniu się Bożej sprawiedliwości w odpuszczeniu dawniej popełnianych grzechów odnosiła się wyłącznie do ludu Przymierza, Izraela, a sprawiedliwość Boża była rozumiana jako odnowienie Przymierza. W takim przypadku Paweł byłby ten punkt skorygował i nadał mu wymiar uniwersalny.
Dokonane raz jeden w przeszłości, przez krzyż i wskrzeszenie Jezusa, objawienie sprawiedliwości Bożej nie przestaje oddziaływać na teraźniejszość. Realizuje się to przez głoszenie Ewangelii o krzyżu i zmartwychwstaniu, w której Paweł także widzi objawienie sprawiedliwości Bożej: „Bo ja nie wstydzę się Ewangelii, jest bowiem ona mocą Bożą ku zbawieniu dla każdego wierzącego, najpierw dla Żyda, potem dla Greka. W niej bowiem objawia się (praesens pass. ἀποκαλύπτεται) sprawiedliwość Boża, która od wiary wychodzi i ku wierze prowadzi" (1,17). Rozumienie głoszenia Ewangelii jako Objawienia jest możliwe jedynie w wierze, w ostatecznym rozrachunku jest wiarą. Ponieważ wiara zostaje przez Boga osądzona jako „sprawiedliwa", wydarzenie to przybiera charakter prawniczy - teraz dotyczący głoszenia Ewangelii. Głoszenie to jest zwiastowaniem sądu Bożego, który teraz, wszędzie tam, gdzie jest głoszona Ewangelia, potwierdza jej sprawiedliwość. Ponieważ tym, którego Bóg usprawiedliwia, jest grzesznik (Rz 4,5) - żaden człowiek nie jest sprawiedliwy (3,10) - uwidacznia się w pełni darmowość tego wydarzenia. Usprawiedliwienie przez Boga zapoczątkowuje nowe stworzenie.
Usprawiedliwienie to coś więcej niż tylko odpuszczenie grzechów. Poza tym, że jest objawieniem, poza tym, że ma moc stwarzania nowego człowieka, usprawiedliwienie Boże ma inne jeszcze aspekty. Bóg ukazuje w nim swą wierność Przymierzu (zob. zwłaszcza Rz 3,3-5). Ale jawi się ono także jako moc, która bierze w swe posiadanie usprawiedliwionego. Ten aspekt ukazuje w szczególny sposób 10,3: „Albowiem nie chcąc uznać, że usprawiedliwienie pochodzi od Boga, i uporczywie trzymając się własnej drogi usprawiedliwienia, [Żydzi] nie poddali się usprawiedliwieniu pochodzącemu od Boga". Tylko w tym miejscu Paweł wysuwa -mającą zresztą ogólniejsze znaczenie - alternatywę: sprawiedliwość Boża - własna sprawiedliwość. Ta druga polega na własnych wysiłkach człowieka, podejmowanych w celu uzyskania od Boga werdyktu „sprawiedliwy"; w tym wypadku, usiłowania te polegają na zachowywaniu Prawa, na pełnieniu nakazanych przezeń uczynków. W ostatecznym rozrachunku mamy tu do czynienia z fałszywie ocenianym działaniem religijnym. Jeśli można to rozumieć w takim właśnie szerszym znaczeniu, to takie próby osiągnięcia sprawiedliwości własnymi siłami, bez oglądania się na dar łaski Bożej, nigdy nie przestały być aktualne. Koniec końców napiętnowana tu została wszelka forma samoodkupienia.
W Rz 6,13-20 tę biorącą w swe posiadanie moc sprawiedliwości Apostoł ukazuje w obrazie niewolnika i wolnego: „Uwolnieni od grzechu, staliście się sługami sprawiedliwości [...] Jako słudzy sprawiedliwości, oddajcie teraz wasze członki w służbę świętości". Wierzący ma w swym życiu realizować dany przez Boga skuteczny osąd „sprawiedliwy". Może się na nowo usunąć spod wpływu tej mocy i powrócić do grzechów. Dlatego definitywna sprawiedliwość jest dobrem, które pozostaje przedmiotem nadziei: „My zaś z pomocą Ducha dzięki wierze wyczekujemy spodziewanej sprawiedliwości" (Ga 5,5).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |